Remiză la debut pentru handbaliștii tricolori

Handbal / CM de tineret

Sport 22 Iulie 2015 / 00:00 659 accesări

Calificată la un turneu final al Campionatului Mondial de handbal pentru tineret după o pauză de zece ani, naționala masculină a debutat, luni seară, la turneul final găzduit în acest an de Brazilia. Tricolorii „mici” au întâlnit Portugalia, în primul meci din Grupa B, și au obținut in extremis un rezultat de egalitate, scor 26-26 (11-15). Portughezii au condus ostilitățile încă din startul jocului, având și un avantaj de cinci goluri în repriza secundă, dar elevii lui Ovidiu Mihăilă au revenit incredibil și au marcat de două ori în ultimul minut, evitând înfrângerea. Pentru România au marcat Negru 7 goluri, Racoţea 5g, Şomlea 4g, Ungureanu 3g, Szasz 2g, Militaru 2g, Rotaru 2g și Burlacu 1g, în timp de la portughezi s-au remarcat Martins 7g şi Cavalcanti 6g. În celelalte meciuri din Grupa B s-au înregistrat următoarele rezultate: Spania - Qatar 26-27 şi Serbia - Angola 31-14. Celelalte meciuri ale tricolorilor mici sunt programate astfel: cu Qatar (azi), cu Serbia (mâine), cu Angola (sâmbătă) şi cu Spania (duminică).

În celelalte grupe au fost repartizate următoarele formaţii - Grupa A: Tunisia, Paraguay, Belarus, Olanda, Suedia, Rusia; Grupa C: Chile, Algeria, Coreea de Sud, Argentina, Danemarca, Franţa; Grupa D: Norvegia, Japonia, Uruguay, Egipt, Germania, Brazilia.