Revanşă pentru Halep, calificare fără emoţii în optimi la Roland Garros

Tenis de câmp

Sport 02 Octombrie 2020 / 16:18 1500 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1) a obţinut vineri după amiază, în turul al treilea al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, o victorie categorică în confruntarea cu Amanda Anisimova (SUA, locul 29 WTA). După 54 de minute de joc, Halep s-a impus cu scorul de 6-0, 6-1 şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Paris.

Halep şi-a luat astfel revanşa în faţa americancei, după ce a pierdut anul trecut, în sferturile de finală ale French Open, cu scorul de 2-6, 4-6.

Simona Halep s-a declarat mulţumită de evoluţia din partida de vineri şi a subliniat faptul că a ştiut ce are de făcut pentru a câştiga duelul cu Anisimova.

„Ştiam că trebuie să returnez bine. M-am simţit bine, mai ales că lucrurile au mers foarte bine şi la antrenament. Pentru mine a fost cea mai bună decizie să nu mă duc la US Open. M-am pregătit în Europa, pe zgură şi mă bucur foarte mult că sunt aici”, a spus Halep, după încheierea meciului, la Eurosport.

Pentru un loc în sferturile de finală de la Roland Garros, Simona Halep o va înfrunta pe Iga Swiatek (Polonia, locul 58 WTA). Prin calificarea optimi la Paris, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.