România, eliminată în optimile CM de handbal feminin

Înfrângere surprinzătoare cu Cehia

Sport 11 Decembrie 2017 / 20:04 1014 accesări
Cristina Neagu a înscris 13 goluri în meciul de luni seară

Reprezentativa feminină de handbal a României nu a obţinut luni seară, la Leipzig, mult aşteptata victorie în confruntarea cu Cehia, din optimile de finală ale ediţiei a 23-a a Campionatului Mondial din Germania. La capătul unei partide în care adversarele handbalistelor tricolore au fost într-o permanentă cursă de urmărire, Cristina Neagu nu a putut aduce calificarea formaţiei noastre în sferturi. După ce la pauză au condus cu 17-14, jucătoarele pregătite de Ambros Martin au fost egalate în repriza a doua, 20-20. România a condus cu 25-22, însă Cehia a restabilit egalitatea, 25-25, cu patru minute înainte de final. Iar cu un minut şi jumătate înaintea încheierii jocului tabela de marcaj a arătat pentru prima oară un avantaj de un gol în favoarea Cehiei, 26-25. Cristina Neagu a avut nervii tari la aruncarea de la 7 metri din final şi a egalat, 27-27, însă Cehia a marcat golul victoriei şi al calificării la ultima aruncare. Rezultat final: România - Cehia 27-28.

Golurile României în partida din optimi au fost reuşite de Cristina Neagu 13, Melinda Geiger 4, Eliza Buceschi 3, Aneta Udriştioiu 2, Ana Maria Dragut 2, Crina Pintea 2 şi Valentina Ardean-Elisei 1.

În sferturi, Cehia va întâlni miercuri, 13 decembrie, învingătoarea din partida Japonia - Olanda, care se va disputa luni seară, începând cu ora 21.30.

Iată şi rezultatele meciurilor din turneul locurilor 17-24 - luni, 11 decembrie - locurile 17-18: Polonia - Brazilia 29-27 (15-13), locurile 19-20: Angola - Camerun 33-23 (16-12), locurile 21-22: Paraguay - China 23-21 (14-10), locurile 23-24: Tunisia - Argentina 29-19 (15-10).