România, pe locul 3 în grupa D din preliminariile CM 2018 la volei masculin

Sport 28 Mai 2017 / 23:25 637 accesări
Voleibaliştii tricolori au obţinut trei victorii în Estonia

Duminică, în ultima partidă susţinută în cadrul grupei D a preliminariilor Campionatului Mondial de volei masculin din 2018, reprezentativa României a obţinut al treilea succes consecutiv, 3:0 (25:19, 26:24, 27:25) cu Ungaria, după 87 de minute de joc. Voleibaliştii pregătiţi de Dănuţ Pascu au încheiat grupa pe poziţia a treia, cu 9 puncte, după Rusia, 15p, şi Estonia, 12p.

În primele două jocuri disputate la Tallinn, formaţia noastră a cedat în duelurile cu Estonia, scor 1:3, şi Rusia, scor 0:3, după care a învins Kosovo, scor 3:1, şi Muntenegru, scor 3:1.

Echipele clasate pe primul loc în cele şase grupe ale turului secund de calificare, Franţa, Olanda, Slovenia, Rusia, Serbia şi Finlanda, au obţinut calificarea la turneul final. Formaţiile de pe locul secund din fiecare grupă, Germania, Slovacia, Belgia, Estonia, Elveţia şi Spania vor participa la al treilea tur preliminar, programat în perioada 11-16 iulie.

Turneul final al Campionatului Mondial de volei masculin se va desfăşura anul viitor, în Italia şi Bulgaria, în perioada 10-30 septembrie.