Şahtior a produs surpriza la Madrid

Fotbal internaţional / UEFA Champions League

Sport 22 Octombrie 2020 / 00:09 743 accesări

Şahtior Doneţk a dat marea lovitură miercuri seară, la Madrid, în prima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor, ediţia 2020-2021. După ce a condus-o cu 3-0 pe Real Madrid la pauză, Şahtior a părăsit terenul învingătoare, chiar dacă Real a marcat de două ori în primul sfert de oră al reprizei secunde. „Galacticii” au avut un gol anulat în urma analizei VAR, în prelungirilepartidei.

S-au înregistrat şi două remize, la Milano şi Salzburg, iar Manchester City a câştigat fără emoţii, chiar dacă FC Porto a deschis scorul.

Cele mai categorice victorii le-au reuşit Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, pe teren propriu, şi Atalanta Bergamo, în deplasare, în timp ce succese la limită au obţinut Olympiacos Pireu, acasă, şi FC Liverpool, la Amsterdam.

Rezultatele de miercuri, 21 octombrie -

GRUPA A: FC Salzburg - Lokomotiv Moscova 2-2 (Szoboszlai 45, Junuzović 50 / Éder 19, Lisakovich 75) şi Bayern Munchen - Atletico Madrid 4-0 (Coman 28, 72, Goretzka 41, Tolisso 66).

GRUPA B: Real Madrid - Şahtior Doneţk 2-3 (Modrić 54, Vinícius Júnior 59 / Tetê 29, Varane 33-autogol, Solomon 42) şi Internazionale Milano - Borussia Monchengladbach 2-2 (R. Lukaku 49, 90 / Bensebaini 63-pen., J. Hofmann 84).

GRUPA C: Olympiacos Pireu - Olympique Marseille 1-0 (Ahmed Hassan 90+1) şi Manchester City - FC Porto 3-1 (Kun Agüero 21-pen., Ilkay Gündoğan 65, Ferrán Torres 73 / Luis Díaz 14).

GRUPA D: Ajax Amsterdam - FC Liverpool 0-1 (Tagliafico 35-autogol) şi FC Midtjylland - Atalanta Bergamo 0-4 (Zapata 26, Al. Gómez 36, Muriel 42, Aleksei Miranchuk 89).

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală ale Ligii Campionilor, iar ocupantele locurilor 3 din fiecare grupă vor continua în 16-imile de finală ale UEFA Europa League.