Salvarea Farului a venit tot de la Georgian Păun

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 31-a: SSC FARUL CONSTANŢA - AEROSTAR BACĂU 2-1

Sport 20 Aprilie 2019 / 18:09 1433 accesări

Georgian Păun a mai înscris un „gol de aur” pentru SSC Farul

SSC Farul Constanţa a obţinut sâmbătă trei puncte uriaşe în lupta pentru salvarea de la retrogradare, câştigând cu scorul de 2-1 (T. Moldovan 53, G. Păun 90+4 / Vraciu 41) întâlnirea de pe teren propriu cu Aerostar Bacău, din etapa a 31-a a Ligii a 2-a la fotbal. Conduşi la pauză, jucătorii antrenaţi de Petre Grigoraş şi Marian Dinu au revenit în repriza secundă şi au întors rezultatul, lovitura decisivă fiind reuşită de Georgian Păun, suporterii constănţeni plecând fericiţi de la stadion.

În prima repriză, Aerostar a deschis scorul în minutul 41, prin Vraciu, cu un şut din interiorul careului, tot echipa vizitatoare fiind aproape de gol în minutul 27, atunci când Chirilă a executat bine o lovitură liberă de la 18 metri, iar mingea a lovit bara transversală. Egalarea a venit în minutul 53, în urma unui contraatac, Tudor Moldovan şutând foarte bine, din unghi. Iar golul victoriei a fost reuşit de Georgian Păun, în al patrulea minut al prelungirilor, cu un şut plasat din interiorul careului.

Arbitrul Mihai Amorăriţei i-a eliminat pe Tăbăcariu, de la oaspeţi, în minutul 73, şi pe Ispas, de la gazde, în minutul 83, ambii pentru două cartonaşe galbene.

Au evoluat următoarele formaţii - SSC Farul (antrenor Petre Grigoraş): R. Avram (cpt.) - Joao Diogo, Ispas, Ehmann, Neciu - Celestino, M. Doumbia (46 G. Păun) - Fotescu (84 Şandru), T. Moldovan, R. Miranda - N. Moise (46 R. Surdu); Aerostar (antrenor Florin Bratu): Udeanu - Mihălăchioae, A. Mutu, Tăbăcariu, Ciocâlteu (89 Al. Pop) - Vraciu (cpt.) (90+3 S. Ichim), I. Chirilă, H. Ilie, Vişinar, Carabela - Buhăcianu (82 Adăscăliţei).

Celelalte rezultate ale partidelor disputate sâmbătă: Sportul Snagov - Pandurii Tg. Jiu 3-2, CS Balotești - Luceafărul Oradea 0-0, Academica Clinceni - Metaloglobus Bucureşti 1-0, ACS Poli Timişoara - ACS Energeticianul 1-1, Daco-Getica Bucureşti - FC Argeș 1-0, UTA Arad - Chindia Târgoviște 2-2, Ripensia Timișoara - ASU Poli Timişoara 0-1.

Programul celorlalte meciuri - duminică, ora 11.30 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport): Dacia Unirea Brăila - U. Cluj; marţi, ora 19.30 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport): CS Mioveni - Petrolul Ploieşti.

Clasament: 1. Clinceni 73p (golaveraj: 64-17), 2. Chindia 67p (61-31), 3. U. Cluj 63p (64-23), 4. Snagov 63p (48-28), 5. Petrolul 59p (53-28), 6. FC Argeş 56p (44-25), 7. Mioveni 48p (43-32), 8. UTA 43p (48-47), 9. Ripensia 39p (36-42), 10. ASU Poli 38p (29-29), 11. Luceafărul 38p (41-53), 12. Metaloglobus 37p (29-51), 13. SSC FARUL 36p (40-51), 14. Pandurii 34p (50-54), 15. Energeticianul 34p (35-39), 16. Daco-Getica 33p (41-49), 17. Aerostar 29p (42-59), 18. Baloteşti 24p (25-58), 19. ACS Poli 23p (27-55), 20. Dacia Unirea 19p (27-76).