Seara recordurilor europene!

Fotbal / UEFA Champions League, faza grupelor, etapa a 3-a

Sport 23 Octombrie 2014 / 00:00 438 accesări

Seara de marți a fost una de excepție pentru fotbal, cu 40 de goluri marcate în opt partide din UEFA Champions League, probabil cele mai multe înscrise într-o zi! N-a fost singurul record doborât marți seara, ploaia de goluri contribuind și la alte performanțe de excepție. Bayern a devenit prima echipă din istorie care a înscris cinci goluri într-o repriză, în deplasare, pentru a fi depășită, câteva minute mai târziu, de Șahtior, care a marcat de șase ori! Echipa lui Lucescu a egalat și cea mai mare victorie în deplasare din UCL, pentru ca Luiz Adriano să devină al 12-lea jucător din istorie cu cel puțin patru goluri marcate într-un meci european, dar primul care reușește acest lucru în repriza întâi! Brazilianul a reușit să devină și cel mai rapid jucător cu patru goluri marcate - în numai 17 minute! - și l-a egalat pe Messi la numărul de goluri înscrise într-un meci - cinci. După rezultatele de marți, lupta pentru calificare s-a clarificat serios, primele două clasate în fiecare grupă având cele mai mari șanse de a trece în optimi.

Rezultatele de marți seară - GRUPA E: CSKA Moscova - Manchester City 2-2 (Doumbia 64, Natcho 86-pen. / Kun Aguero 29, Milner 38), AS Roma - Bayern Munchen 1-7 (Gervinho 66 / Robben 8, 30, Gotze 23, Lewandowski 25, T. Muller 36-pen., Ribery 78, Shaqiri 80). Clasament: 1. Bayern 9p, 2. AS Roma 4p, 3. Manchester City 2p, 4. CSKA 1p.

GRUPA F: APOEL Nicosia - PSG 0-1 (Cavani 87), FC Barcelona - Ajax Amsterdam 3-1 (Neymar 7, Messi 24, Sandro 90+3 / El Ghazi 88). Clasament: 1. PSG 7p, 2. FC Barcelona 6p, 3. Ajax 2p, 4. APOEL 1p.

GRUPA G: Schalke '04 Gelsenkirchen - Sporting Lisabona 4-3 (Obasi 34, Huntelaar 50, Howedes 60, Moting 90+3 / Nani 16, Adrien Silva 64-pen., 78), Chelsea Londra - NK Maribor 6-0 (Remy 13, Drogba 23-pen., Terry 31, Viler 54-autogol, Hazard 77-pen., 90). Clasament: 1. Chelsea 7p, 2. Schalke 5p, 3. NK Maribor 2p, 4. Sporting 1p.

GRUPA H: BATE Borisov - Shakhtar Donetsk 0-7 (Teixeira 11, Adriano 28-pen, 37, 40, 44, 82-pen., Douglas Costa 35), FC Porto - Athletic Bilbao 2-1 (Herrera 45, Quaresma 75/ Fernandez 58). Clasament: 1. FC Porto 7p, 2. Șahtior 5p, 3. BATE 3p, 4. Athletic 1p.