Simona Halep, favorită principală la Dubai

Tenis / Circuitul WTA

Sport 16 Februarie 2015 / 00:00 618 accesări

Desemnată inițial cap de serie nr. 2 la turneul de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari, Simona Halep a devenit principala favorită la câștigarea trofeului, după ce liderul mondial al clasamentului WTA, Serena Williams, și-a anunțat retragerea din cauza unor probleme medicale. O altă favorită, canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, viitoarea adversară a tricolorelor în Cupa FED, a anunțat și ea că nu se va prezenta la startul competiției. Tenismena constănțeană, locul 3 WTA, este calificată direct în turul secund, unde se va duela cu învingătoarea dintre Mona Barthel (Germania, locul 42 WTA) și Daniela Hantuchova (Slovacia, locul 73 WTA). În sezonul trecut, Halep a abandonat la Dubai încă din runda inaugurală, în partida cu Aliza Cornet (Franța), acuzând dureri la glezna piciorului drept.

Din păcate, începând de astăzi, constănțeanca va coborî un loc în ierarhia mondială, urmând să fie depășită de Petra Kvitova (Cehia), din cauza unor schimbări în calendarul WTA. Astfel, turneul de la Doha, pe care Halep l-a câștigat anul trecut, s-a mutat în altă perioadă a anului și a fost retrogradat la altă categorie, iar sportiva în vârstă de 24 de ani a pierdut cele 900 de puncte cucerite la ediția anterioară.

NICULESCU, ÎNVINSĂ ÎN PRIMUL TUR.  Halep a rămas singura reprezentantă a României la turneul de la Dubai, după ce Monica Niculescu, locul 57 WTA, a fost învinsă ieri, în runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 41 de minute, de Sabine Lisicki (Germania), poziţia 28 în ierarhia mondială. Pentru prezența pe tabloul principal la Dubai, Niculescu va primi un punct WTA şi un cec în valoare de 7.474 de dolari. O altă tenismenă română, Alexandra Dulgheru, cap de serie nr. 12, a fost eliminată, sâmbătă, în turul secund al calificărilor, după ce a pierdut în fața croatei Mirjana Lucici-Baroni, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-2, după o oră şi 59 de minute. Pentru performanța înregistrată la Dubai, Dulgheru va primi 20 de puncte WTA și 3.820 de dolari.