Simona Halep strălucește în capitala Italiei

Duel românesc în sferturi, la Roma

Eveniment 15 Mai 2015 / 00:00 953 accesări

Considerată principala rivală a americancei Serena Williams în lupta pentru prima poziție în clasamentul mondial din circuitul tenisului de câmp feminin, Simona Halep a demonstrat că eliminarea în primul tur al turneului desfășurat săptămâna trecută la Madrid a fost un simplu accident. Tenismena constănțeană s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.183.600 de dolari. Favorită nr. 2 la câștigarea trofeului, Halep a câștigat extrem de clar, cu scorul de 6-2, 6-1, în fața lui Venus Williams, locul 16 WTA, sora mai mare a liderului WTA, Serena, la capătul unei întâlniri care a durat doar 61 de minute. Este prima victorie pe care sportiva în vârstă de 24 de ani o obține în fața americancei, după ce pierduse precedentele trei întâlniri.

În sferturi, Halep se va duela cu o altă jucătoare din România, Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, care a reușit o performanță senzațională la Roma. Venită din calificări, Dulgheru a trecut în turul secund de Lucie Safarova (Cehia), cap de serie nr. 12 şi poziţia 14 în ierarhia mondială, cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 (8/6), după două ore şi 28 de minute, iar ieri a trimis-o acasă pe rusoaica Ekaterina Makarova, favorita nr. 8 și locul 8 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră şi 28 de minute. Dulgheru a obţinut ieri a doua victorie în faţa unei jucătoare din Top 10 WTA în acest an, după ce a învins-o şi pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, în Cupa Federaţiei. Prin prezența în sferturi la Roma, cele două românce și-au asigurat câte un cec în valoare de 46.000 de euro şi 220 de puncte WTA.

O altă reprezentantă a României, Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA, a jucat aseară pentru un loc în sferturi, împotriva fostului lider mondial Victoria Azarenka (Belarus), locul 29 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-2, 7-6 (7/2), de Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 5 WTA), a cincea favorită a competiţiei. Begu spera să repete performanța din turul secund, când a învins-o pe Angelique Kerber (Germania), cap de serie nr. 9 şi locul 11 WTA, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 23 de minute. Pentru calificarea în optimi, Begu va primi 105 puncte WTA şi un cec în valoare de 22.800 de euro.

SERENA WILLIAMS S-A RETRAS DIN TURNEUL DE LA ROMA

Liderul WTA, americanca Serena Williams, s-a retras, ieri, din turneul de categorie Premier 5 de la Roma, înaintea meciului din optimile de finală pe care urma să-l dispute împotriva compatrioatei sale Cristina McHale, locul 65 WTA, jucătoare venită din calificări, informează site-ul oficial al WTA. Astfel, Simona Halep, locul 2 WTA, a devenit jucătoarea cea mai bine clasată la competiţia de la „Foro Italico”. Serena Williams, care a acuzat probleme la cotul drept, şi Simona Halep s-ar fi putut întâlni în finala turneului.

HALEP, ELIMINATĂ LA DUBLU

Perechea Simona Halep / Francesca Schiavone (România / Italia) a ratat, ieri, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie Premier 5 de la Roma. Halep şi Schiavone, care au primit un wild-card pentru proba de dublu, au fost învinse, în optimile de finală, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră şi 11 minute de joc, de cuplul rus Alla Kudriavtseva / Anastasia Pavlyucenkova, cap de serie nr. 8. Pentru prezența în optimi la Roma, Halep şi Schiavone vor primi 105 puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 7.280 de euro.