Sloane Stephens s-a impus la Miami Open

Tenis de câmp

Sport 01 Aprilie 2018 / 09:53 805 accesări

Tenismena americană Sloane Stephens (locul 12 WTA şi favorită numărul 13) a câştigat, sâmbătă seară, turneul de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare totală de 7.972.535 dolari. În finala turneului californian, Stephens a învins-o pe Jelena Ostapenko (Letonia, locul 5 WTA şi favorită numărul 6), cu scorul de 7-6 (7/5), 6-1, după o oră şi 31 de minute de joc. Sloane Stephens, învingătoare la US Open anul trecut, a obţinut al şaselea titlu din carieră, iar de luni va intra, pentru prima oară în carieră, în Top 10 WTA. Pentru câştigarea trofeului la Miami Open, Stephens va încasa un cec în valoare de 1.340.860 de dolari şi 1.000 de puncte WTA, în timp ce Ostapenko va primi un cec în valoare de 654.380 de dolari şi 650 de puncte WTA.

Finala turneului masculin este programată duminică seară, de la ora 20.00, între John Isner (SUA, locul 17 ATP şi cap de serie numărul 14) şi Alexander Zverev (Germania, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 4).