SSC Farul a smuls un punct, în prelungiri, la Bacău

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 12-a: AEROSTAR BACĂU - SSC FARUL CONSTANŢA 2-2

Sport 13 Octombrie 2018 / 16:27 1852 accesări
Jucătorii Farului au intrat pe teren cu un banner în memoria lui Denis, fiul fostului fotbalist Cosmin Paşcovici (sursa foto: Facebook FC Farul Constanţa)

În etapa a 12-a a Ligii a 2-a la fotbal, SSC Farul a obţinut un punct important în deplasarea de la Bacău, 2-2 cu Aerostar, într-un duel al echipelor aflate în suferinţă în partea inferioară a clasamentului. Jucătorii antrenaţi de Petre Grigoraş şi Marian Dinu au reuşit deschiderea scorului în minutul 38, în urma unui contraatac, căpitanul Alexandru Grigoraş învingându-l pe Fl. Muntean cu un şut din unghi. Gazdele au întors rezultatul după pauză, Vraciu, din penalty, în minutul 50, şi Buhăcianu, în minutul 54, marcând golurile care păreau că vor aduce cele trei puncte puse în joc în contul băcăuanilor. Mai mult, Chirilă a nimerit bara transversală în minutul 58. Dar nu a fost aşa, pentru că în al patrulea minut al prelungirilor fundaşul dreapta Alexandru Sabangeanu a prins un şut senzaţional de la 35 de metri, mingea poposind în vinclul porţii adverse. Un gol care a reprezentat cadoul perfect pentru Sabangeanu, care a împlinit vineri vârsta de 18 ani, şi portarul Mihăiţă Popa fiind sărbătorit vineri, la Bacău, pentru cei 18 ani împliniţi în aceeaşi zi.

„La un moment dat e greu să mai speri, pentru că iar am luat goluri uşoare, şi gazdele ar fi putut închide jocul dacă marcau şi al treilea gol. După o primă repriză bună, în final am luptat pentru a scoate un punct şi a venit execuţia frumoasă a lui Sabangeanu care ne-a adus un punct, foarte bun pentru moral. Să vedem ce va fi acum, pentru că avem o săptămână la dispoziţie pentru a pregăti meciul de duminică viitoare cu FC Argeş, echipă care, din punctul meu de vedere, este cea mai bună din serie, având jucători de valoare şi cu experienţă”, a declarat antrenorul principal al Farului, Petre Grigoraş, după remiza de la Bacău.

Au evoluat următoarele formaţii - Aerostar (antrenor Cristian Popovici): Fl. Muntean - Mihălăchioae, Mihăeş (cpt.), Alin Mutu, Chirilescu - Sandru (90+3 B. Andrei), R. Adăscăliţei, I. Chirilă, Hurdubei - Vraciu (85 Căinari), Buhăcianu (68 A. Pavel); SSC Farul: M. Popa - Sabangeanu, Dombrovoschi (27 Roumadi), Kwadwo Twumasi (84 Dumitraşcu), C. Zanfir - Tudorică, Doumbia - Al. Grigoraş (cpt.), Mbaka (79 R. Licu), G. Păun - Momodou.

Celelalte rezultate ale partidelor jucate sâmbătă, în etapa a 12-a: Luceafărul Oradea - CS Balotești 4-1, FC Argeș - Daco-Getica Bucureşti 1-1, ACS Energeticianul - ACS Poli Timişoara 3-0, Metaloglobus Bucureşti - Academica Clinceni 0-1.

Sâmbătă, de la ora 16.00 (în direct la Digi Sport 1 și Telekom Sport 1), a început meciul Pandurii Tg. Jiu - Sportul Snagov, iar de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1 și Telekom Sport 1) se va disputa întâlnirea Universitatea Cluj - Dacia Unirea Brăila. Duminică sunt programate partidele Chindia Târgovişte - UTA Arad (ora 13.00, în direct la Digi Sport 1 și Telekom Sport 1) şi ACS ASU Politehnica Timişoara - Ripensia Timişoara (ora 18.00). Miercuri, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport 1 și Telekom Sport 1), va avea loc ultimul joc al etapei: Petrolul Ploieşti - Dacia Mioveni.

Clasament: 1. Clinceni 27p (golaveraj: 30-7), 2. Snagov 27p (20-6), 3. FC Argeş 25p (19-7), 4. Chindia 23p (21-12), 5. Petrolul 22p (25-10), 6. U. Cluj 20p (20-11), 7. Energeticianul 20p (21-15), 8. Mioveni 19p (18-9), 9. UTA 19p (19-12), 10. Pandurii 18p (24-17), 11. ASU Poli 17p (11-10), 12. Daco-Getica 15p (18-20), 13. Metaloglobus 14p (11-23), 14. Luceafărul 12p (15-25), 15. SSC FARUL 10p (17-28), 16. Ripensia 9p (15-24), 17. Aerostar 8p (13-27), 18. Baloteşti 8p (11-26), 19. ACS Poli 5p (11-28), 20. Dacia Unirea 4p (7-29).