Stephens, eliminată, Serena Williams, pentru a 12-a oară în semifinale la US Open

Tenis de câmp

Sport 05 Septembrie 2018 / 09:44 490 accesări
Serena Williams vrea să obţină trofeul la Flushing Meadows după ce a născut-o pe fetiţa ei, Olympia, în septembrie 2017 (sursa foto: www.wtatennis.com)

Tenismena americană Sloane Stephens (locul 3 WTA), deţinătoarea trofeului, a pierdut, cu scorul de 2-6, 3-6, meciul din sferturile de finală ale ultimului turneu de Grand Slam al anului, US Open, împotriva letonei Anastasija Sevastova (locul 18 WTA). Sevastova s-a impus după o oră şi 24 minute de joc, iar în semifinale o va înfrunta pe americanca Serena Williams (locul 26 WTA). Favorită numărul 17, Serena Williams a învins-o pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 8 WTA), cu scorul de 6-4, 6-3, revenind în primul set de la 2-4. La 36 de ani, Serena Williams s-a calificat în semifinale la US Open pentru a 12-a oară în carieră.

În sferturile de finală la dublu mixt, perechea formată din Raluca Olaru şi croatul Franko Skugor a pierdut meciul cu Alicja Rosolska (Polonia) şi Nikola Mektic (Croaţia), cu scorul de 6-7 (5/7), 4-6. Olaru şi Skugor vor primi un cec în valoare de 15.000 de dolari.