Succes clar pentru CSU Neptun

Handbal feminin / Liga Națională, play-out, etapa a 3-a: CSU NEPTUN CONSTANŢA - U. CLUJ 28-22

Sport 08 Mai 2015 / 00:00 851 accesări

Obligată să câștige pentru a rămâne cu șanse reale în lupta pentru evitarea retrogradării, formaţia feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a învins, fără probleme, pe teren propriu, pe Universitatea Cluj, în etapa a 3-a din play-out-ul Ligii Naționale, scor 28-22 (14-8). Echipa pregătită de Ion Crăciun și Florin Cazan a dominat cu autoritate partida disputată aseară, în Sala Sporturilor, aflându-se în avantaj pe tabela de marcaj din primul până în ultimul minut. Constănțencele au luat un avans decisiv încă din prima repriză, iar după pauză au menținut diferența, astfel că s-au impus fără emoții, făcând poate cel mai bun meci din acest sezon. „În play-out ar trebui să jucăm din ce în ce mai bine, Este o victorie muncită și mă bucur pentru fete, dar mi-aș dori să vină și conducerea mai aproape de noi, pentru că este greu să muncești fără remunerație. Când vine vorba de salarii, nimeni nu ne poate spune nimic. Suntem singura echipa fără un plan pentru viitor, iar din vară toate fetele vor pleca”, a spus antrenorul principal Ion Crăciun la finalul întâlnirii. Pentru CSU Neptun au marcat Enescu 14 goluri, Stoian 5g, Toma 3g, Bărbos 2g, Orșivschi 1g, Iovănescu 1g, Ivan 1g și Mărginean 1g.

Tot ieri s-au disputat și celelalte două partide din cadrul etapei a 3-a a play-out-ului: Unirea Slobozia - Mureșul Tg. Mureș 24-15 și HCM Rm. Vâlcea - Cetate Deva 35-29.

Clasament play-out: 1. Cetate Deva 24p, 2. HCM Rm. Vâlcea 23p, 3. CSU NEPTUN CONSTANŢA 22p (golaveraj: 335-308), 4. Unirea Slobozia 22p (337-320), 5. U. Cluj 22p (369-356); 6. Mureșul Tg. Mureş 0p.