Succes important pentru CSU Neptun

Handbal feminin / Divizia A, Seria A

Sport 04 Mai 2017 / 16:24 606 accesări
Handbalistele constănțene au obținut și o frumoasă revanșă pentru înfrângerea din tur

În etapa a 24-a din Divizia A la handbal feminin, formația CSU Neptun Constanța a obținut, joi, o victorie extrem de importantă în deplasare, în duelul cu SCM Pitești. Handbalistele antrenate de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie au câștigat cu scorul de 29-24, la pauză 16-14, fiind acum la egalitate de puncte, 42, cu Știința București, pe locul 6, iar SCM Pitești a rămas pe poziția a cincea, cu 43 de puncte. În partida de joi, golurile echipei constănțene au fost reușite de Pintilie 11, Ciucanu 6, Birton 5, Căldare 3, Mușat 3 și Bari 1. În etapa viitoare, penultima a campionatului, CSU Neptun va juca duminică, 7 mai, de la ora 11.00, tot în deplasare, cu HCF Piatra Neamț. Tot duminică va avea loc și întâlnirea CSU Știința București - SCM Pitești.

În primul joc al etapei a 24-a, disputat miercuri, CSM II București a trecut la limită de CS HM Buzău, scor 33-32, la pauză 13-19.