Succes istoric pentru constănțeanca Simona Halep

Evoluție de vis la Turneul Campioanelor

Eveniment 23 Octombrie 2014 / 00:00 3009 accesări

Prezentă pentru prima oară la Turneul Campioanelor, competiție care adună la start cele mai bune opt tenismene din lume în actualul sezon al WTA și este dotată cu premii uriașe, în valoare de 6,5 milioane de dolari, Simona Halep a strălucit ieri, învingând-o fără drept de apel pe lidera clasamentului mondial, Serena Williams, cu scorul de 6-0, 6-2, după doar o oră și cinci minute de joc. Tenismena constănțeană a obținut astfel a doua victorie la Singapore și s-a instalat pe primul loc în Grupa Roșie, fiind cu un pas în semifinale. În plus, este pentru prima oară când sportiva crescută în orașul de la țărmul mării învinge o jucătoare din Top 3 mondial. Ca și în meciul cu Eugenie Bouchard, constănțeanca a început în forță și a profitat de orice greșeală comisă de adversara sa. Mai întâi, și-a construit încrederea cu un break câștigat chiar în game-ul de debut, apoi și-a consolidat avantajul în ciuda tentativei Serenei Williams de a egala rapid. Al doilea break a sosit normal, după ce liderul mondial a continuat seria de duble greșeli și erori neforțate, iar grație serviciului perfect, Simona a ajuns la un neverosimil 4-0, după un game la zero. Americanca a făcut o ultimă încercare de a reintra în joc, dar Halep a fructificat o nouă minge de break și s-a distanțat decisiv. Ultimul game, pe serviciul său, s-a încheiat cu un as, venit la a treia minge de set, și sportiva în vârstă de 23 de ani și-a adjudecat primul set după doar 20 de minute de joc. Un set în care Halep a făcut o singură eroare neforțată, în timp ce Serena Williams a comis 18 astfel de greșeli, la care s-au adăugat cinci duble greșeli la serviciu. Pentru americancă a fost primul set pierdut la zero după un an de zile, precedentul având loc în luna mai a anului trecut, la turneul de la Madrid, dar, atunci, liderul mondial s-a impus cu scorul de 6-3, 0-6, 7-5 în fața Anabelei Medina Garrigues (Spania) și a câștigat competiția.

MENTAL DE MARE CAMPIOANĂ

Setul secund a început tot cu un break în favoarea constănțencei, dar americanca a schimbat tactica, forțând pe serviciul advers. Nu a avut noroc, pentru că Halep a dat dovadă de o stăpânire de sine extraordinară, reușind să salveze șase mingi de break. Mai mult, a anihilat una dintre șansele americancei cu un as, iar în ultimul game a răsturnat situația, revenind de la 15-40 și fructificând prima minge de meci. Setul secund a fost totuși mai echilibrat, cu două game-uri câștigate de lidera ierarhiei mondiale, primul dintre ele venind la 37 de minute de la startul partidei. În plus, dacă Serena Williams a comis din nou 18 erori neforțate, constănțeanca a ajuns la cota 12 la acest capitol. Chiar și așa, Halep a fost net superioară ca joc, iar publicul a aplaudat-o îndelung pentru prestația de ieri. A fost prima sa victorie în confruntările cu cea mai bună tenismenă din lume, care se impusese în precedentele trei meciuri directe. Lidera clasamentului mondial nu mai înregistrase un eșec atât de drastic din februarie 1998, când avea 16 ani şi a fost învinsă de sud-africanca Joanette Kruger, locul 27 WTA la ora disputării partidei, cu scorul de 6-1, 6-1, în sferturile de finală ale turneului de la Oklahoma City. Pe atunci, Serena Williams ocupa doar locul 42 în clasamentul mondial.

Grație celor două succese de la Singapore, Halep și-a asigurat deja un premiu de 406.000 de dolari şi 460 de puncte WTA. În plus, Simona va mai primi cel puțin 70 de puncte pentru următoarea partidă din grupă, indiferent de rezultat, dar în cazul unui succes în partida cu Ana Ivanovic (Serbia, locul 8 WTA), programată mâine, va mai adăuga 163.000 de dolari și 160 de puncte WTA. Astfel, Halep va depăşi suma de șase milioane de dolari premii brute obținute din tenis de-a lungul carierei, din care aproape patru milioane de dolari în acest an.

În celălalt meci din grupă disputat ieri, Ivanovic a trecut fără probleme de Bouchard, cu scorul de 6-1, 6-3. Azi sunt programate trei meciuri, două în Grupa Albă, Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 8 WTA) - Agnieszka Radwanska (Polonia, 6 WTA) și Maria Șarapova (Rusia, 2 WTA) - Petra Kvitova (Cehia, 3 WTA), și unul în Grupa albă, Serena Williams (SUA, 1 WTA) - Eugenie Bouchard (Canada, 5 WTA).

MECIUL VIEȚII

Extrem de fericită, Halep a mărturisit la finalul partidei că este cea mai importantă victorie obținută în cariera sa. „Este cel mai mare meci din viaţa mea. Sunt foarte fericită. A fost visul meu să înving pe una dintre surorile Williams, sunt jucătoare foarte bune şi nu aş fi reuşit să joc în acest mod fără ajutorul spectatorilor, al românilor care au venit aici. Mă simt incredibil acum, dar trebuie să uit acest meci, să îmi văd mai departe de turneu şi cu siguranţă voi petrece după. Sunt sigură că nu a fost cea mai bună zi a ei, dar eu am servit foarte bine, am fost agresivă, am luat mingile devreme și am deschis terenul. Mă simt bine, am găsit calea să fiu agresivă și am luptat pentru fiecare punct”, a explicat Halep. „Jocul meu a fost jenant. Categoric jenant. Halep m-a surprins cu jocul ei, niciodată nu am văzut-o jucând atât de bine. Lovitura mea de dreapta nu a funcţionat. În mod clar a intrat mai devreme în vacanţă. Serviciul meu a fost în cel mai bun caz la nivelul copiilor sub zece ani. Să fiu sinceră, aştept următoarea întâlnire, pentru că ea mă face să mă duc acasă, să mă antrenez din greu şi în special să mă antrenez pentru ea”, a spus Serena Williams.

LĂUDATĂ DE TOATĂ LUMEA

Victoria și prestația de senzație a constănțencei i-au adus nenumărate felicitări. „Nu o să uităm vreodată această zi, pentru că nu cred că s-a mai întâmplat să baţi numărul 1 mondial în halul ăsta. Este un lucru extraordinar, practic Simona a distrus-o pe Serena”, a declarat fostul mare tenismen, constănțeanul Andrei Pavel. „Bravo Simona, eşti cea mai tare! Ne-ai făcut din nou să fim mândri de tine. Toate felicitările mele se îndreaptă către tine”, i-a transmis cel mai mare fotbalist român din toate timpurile, constănțeanul Gheorghe Hagi. „Victorie istorică pentru Simona Halep în Turneul Campioanelor WTA! Sportiva noastră a învins-o pe Serena Williams, nr. 1 mondial! Bravo Simona, tocmai ai făcut 20 de milioane de români foarte fericiți și foarte mândri de tine!”, a scris prim-ministrul Victor Ponta pe contul său de Facebook.

Și presa internațională a reacționat cu entuziasm la succesul lui Halep. „Serena Williams, devorată de Halep. Senzaţionala Simona Halep a terminat repede cu Serena Williams, aceasta fiind prima înfrângere a americancei la Turneul Campioanelor din 2008 încoace”, a notat site-ul eurosport.fr. „Simona Halep o bate măr pe Serena Williams”, a titrat prestigiosul cotidian francez „L'Equipe“. „SuperHalep o domină pe Serena Williams. Calificarea este la un pas”, au anunțat italienii de la „Gazzetta dello Sport“. Iar Tennisworlditalia.com a menţionat că Serena Williams a primit o lecţie de tenis din partea Simonei Halep, care a jucat perfect.