Tecău a acces în semifinale la dublu

După Halep, încă un constănțean strălucește la Dubai

Eveniment 27 Februarie 2015 / 00:00 1063 accesări

După ce a câștigat în urmă cu două săptămâni primul trofeu din acest an, impunându-se la Rotterdam, perechea formată din constănțeanul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer își continuă seria victoriilor în proba de dublu din cadrul turneului de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.082.605 dolari. Cotat cu a doua șansă la câștigarea trofeului, cuplul româno-olandez s-a calificat, ieri, în semifinalele competiției, la capătul unui meci extrem de încins. Tecău și Rojer s-au duelat în sferturi cu dublul alcătuit din fostul partener al constănțeanului, suedezul Robert Lindstedt, și polonezul Marcin Matkowski. Adversarii au început mai bine partida, adjudecându-și primul set, dar sportivul în vârstă de 30 de ani și colegul său au restabilit egalitatea la capătul unui set decis de un singur break, realizat abia în final. În super tie-break, echilibrul s-a menținut până spre final, când Tecău și Rojer au câștigat trei puncte consecutive și au încheiat conturile, impunându-se cu scorul de 4-6, 7-5, 10-7, după o oră și 25 de minute de joc. Este pentru a treia oară în acest an când constănțeanul se impune în fața fostului său partener, după victoriile obținute la turneele de la Rotterdam și Sydney. Grație acestui rezultat, Tecău și Rojer și-au asigurat un cec în valoare de 31.730 de dolari şi 180 de puncte în clasamentul ATP de dublu. Cei doi vor lupta azi pentru un loc în finală cu favoriții nr. 4, Rohan Bopanna (India) și Daniel Nestor (Canada).

În semifinale s-a calificat şi dublul format din Florin Mergea şi britanicul Dominic Inglot, care i-a eliminat, în sferturi,  pe fraţii Bryan, scor 7-6 (8/6), 2-6, 10-8. În penultimul act, Mergea şi Inglot vor întâlni perechea Aisan Qureshi / Nenad Zimonjic (India / Serbia).