Tecău, câștigător în duelul cu Mergea

Tenis de câmp / Circuitul ATP

Sport 15 Mai 2015 / 00:00 675 accesări

Perechea formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer (Olanda), cap de serie nr. 3, s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 3.288.530 de euro, după ce s-a impus în optimi, cu scorul de 6-2, 5-7, 10-8, după o oră şi 25 de minute, în faţa cuplului alcătuit din Florin Mergea și Rohan Bopanna (India). Foștii colegi la juniori, când au cucerit de două ori titlul la Wimbledon, Tecău şi Mergea au mai fost adversari în circuitul ATP de trei ori, de fiecare dată impunându-se tenismanul constănțean. Anul trecut, în sferturile de finală ale turneului de la s'Hertogenbosch, Tecău şi Rojer au dispus, cu scorul de 6-3, 6-4, de Mergea şi partenerul lui de atunci, croatul Marin Draganja. În 2012, în primul tur al turneului de la Bucureşti, Tecău şi suedezul Robert Lindstedt au câştigat, cu scorul de 4-6, 6-4, 10-2, în faţa cuplului românesc Florin Mergea și Andrei Dăescu. La ediţia anterioară a competiţiei bucureştene, perechea româno-suedeză a depăşit, cu scorul de 6-7 (8/10), 6-4, 10-8, echipa formată din Mergea şi Victor Anagnastopol. În runda următoare, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea care se va impune în meciul Pablo Cuevas / David Marrero (Uruguay / Spania) - Daniel Nestor / Leander Paes (Canada / India), cap de serie nr. 6. Pentru prezența în optimi, Mergea și Bopanna vor primi 12.670 de euro şi câte 90 de puncte, în timp ce, prin prezența în sferturi, Tecău și Rojer și-au asigurat 24.520 de euro şi câte 180 de puncte în clasamentul de dublu.