Ultimul minut

Sport 10 Aprilie 2015 / 00:00 554 accesări

Fostul şef al arbitrilor Vasile Avram, condamnat la trei ani de închisoare

Judecătorii instanţei supreme l-au condamnat definitiv pe fostul şef al arbitrilor din România Vasile Avram la trei ani de închisoare cu executare, în dosarul în care a fost judecat pentru fapte de corupţie, după ce au admis apelul făcut de DNA împotriva deciziei de achitare a CAB. Vasile Avram, fost preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor din cadrul Federaţiei Române de Fotbal, a fost trimis în judecată pentru că la 21 mai 2011, când era supervizor la meciul de fotbal FCM Tg. Mureş - U. Cluj, din cadrul etapei a 34-a a Ligii 1 de fotbal, a primit de la omul de afaceri Sorin Ţerbea suma de 19.000 de euro în scopul delegării unor arbitri agreaţi de echipa de fotbal din Tg. Mureş la jocurile ediţiei de campionat 2011-2012. Un complet de trei judecători de la instanţa supremă a decis, în majoritate, desfiinţarea totală a deciziei de achitare date de Curtea de Apel Bucureşti (CAB) în cazul lui Vasile Avram.

Florin Andone a marcat în ambele porți în partida Deportivo La Coruna - Cordoba

Atacantul Florin Andone a marcat un gol pentru echipa sa, Cordoba, iar apoi a înscris şi în propria poartă, în meciul din deplasare cu Deportivo La Coruna, scor 1-1, disputat miercuri seară, în etapa a 30-a a campionatului spaniol de fotbal. Florin Andone a jucat tot meciul şi a marcat în poarta gazdelor în minutul 55, iar în minutul 87, el a înscris şi în propria poartă. Cordoba ocupă ultimul loc în clasament, cu 19 puncte. După acest meci, antrenorul Victor Fernandez a fost demis de la conducerea tehnică a echipei Deportivo La Coruna. Victor Fernandez era antrenorul formaţiei Deportivo La Coruna din iulie 2014. La Coruna nu a mai câştigat de opt meciuri, înregistrând trei rezultate de egalitate şi cinci înfrângeri. Echipa ocupă locul 17 în clasament, cu 27 de puncte, două mai multe decât Almeria, ocupanta locului 16, primul retrogradabil.

Ioan Andone a fost demis de la Apollon Limassol

Antrenorul Ioan Andone a fost demis de la conducerea tehnică a formaţiei Apollon Limassol, a anunţat gruparea cipriotă pe site-ul oficial. „Apollon Limassol anunţă încetarea colaborării cu antrenorul Ioan Andone şi secunzii acestuia, Adrian Iencsi şi Paolo Potocnik. Apollon le urează celor trei mult succes în viaţa personală şi profesională”, a menţionat sursa citată. Ioan Andone a semnat un contract cu Apollon Limassol în octombrie 2014. Sâmbătă, Apollon Limassol a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de echipa Anorthosis, în etapa a patra a play-off-ului campionatului cipriot. Apollon Limassol este lider în clasament, cu 52 de puncte.

Bayern Munchen, în semifinalele Cupei Germaniei

Formaţia Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, în urma victoriei, scor 5-3, la loviturile de departajare, din meciul cu Bayer Leverkusen, din sferturile de finală ale competiţiei. La finalul celor 90 de minute de joc şi al celor 30 de minute de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0, astfel că partida s-a decis la loviturile de departajare, bavarezii impunându-se, scor 5-3. Arminia Bielefeld (liga a treia) a eliminat-o pe Borussia Mönchengladbach, tot la lovituri de departajare, scor 5-4, după ce, la finalul celor 90 de minute şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. Bayern Munchen va întâlni Arminia, în semifinale, în cealaltă semifinală urmând să joace VfL Wolfsburg şi Borussia Dortmund.

Lazio și Juventus s-au calificat în finala Cupei Italiei...

Echipa Lazio Roma, fără fundaşul Ştefan Radu, accidentat, s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a învins miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Napoli, în manşa retur a semifinalelor competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Lulic, în minutul 79. În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 1-1. În finală, Lazio va juca în compania formaţiei Juventus Torino. După ce au învins la Napoli, jucătorii echipei romane au fost întâmpinaţi, chiar în noaptea de miercuri spre joi, de 2.000 de suporteri, la baza de pregătire de la Formello. Echipa a ajuns pe terenul „Mirko Fersini“ la ora 2.45, iar tribuna arenei a fost plină de suporteri. Micuţul stadion a luat foc la apariţia jucătorilor laziali, petardele şi fumigenele colorând atmosfera.

...iar PSG și Auxerre vor disputa finala Cupei Franţei

Formaţia Paris Saint-Germain s-a calificat în finala Cupei Franţei, după ce a învins cu scorul de 4-1, miercuri seară, echipa AS Saint-Etienne, în semifinalele competiţiei. Zlatan Ibrahimovic a reușit o triplă, în minutele 21 (penalty), 81 şi 90+2, celălalt gol al echipei pariziene fiind reuşit de Lavezzi (MIN. 60). Pentru AS Saint-Etienne a înscris Hamouma (min. 25). Trofeul și-l vor disputa, în finala din 30 mai, PSG și Auxerre. Paris Saint-Germain este calificată şi în finala Cupei Ligii Franţei, unde va întâlni, sâmbătă, echipa Bastia.

Sporting Lisabona s-a calificat în finala Cupei Portugaliei

Formaţia Sporting Lisabona a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (Ewerton 85), echipa Nacional Funchal, în manşa a doua a semifinalelor Cupei Portugaliei, reuşind calificarea în ultimul act al competiţiei. În turul disputat în insula Madeira, cele două echipe au remizat, scor 2-2. Sporting îşi va afla adversara din finală la data de 30 aprilie, când se va juca returul semifinalei dintre Rio Ave şi Sporting Braga. Marţi, în prima manşă, Braga a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), pe Rio Ave. Finala Cupei Portugaliei va avea loc la data de 31 mai.

Liverpool este ultima semifinalistă a Cupei Angliei

Formaţia FC Liverpool s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei, după ce a învins miercuri, cu scorul de 1-0, echipa Blackburn Rovers, într-o rejucare a meciului din sferturile de finală ale competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Philippe Coutinho, în minutul 70. În semifinale, Liverpool va juca în compania echipei Aston Villa, meciul fiind programat la data de 19 aprilie. Tot pe stadionul londonez „Wembley“, dar cu o zi mai devreme, este programată și cealaltă semifinală, în care se vor întâlni Arsenal Londra și Reading, formație din liga a doua.

Chelsea vrea să transfere un atacant japonez

Clubul Chelsea Londra a făcut o ofertă pentru transferul atacantului japonez Yoshinori Muto, în vârstă de 22 de ani, de la FC Tokyo, a anunţat ieri gruparea din J League. Muto, care a obţinut o diplomă în economie în urmă cu două săptămâni, a evoluat de 11 ori în naţionala Japoniei, pentru care a înscris un gol. El a început bine actualul sezon, marcând trei goluri în patru meciuri pentru FC Tokyo. Fotbalistul nu a răspuns încă ofertei londonezilor, iar dacă el va fi de acord să vină în Anglia, transferul se va perfecta la vară. Echipa Chelsea va fi sponsorizată din sezonul viitor de producătorul japonez de pneuri Yokohama Rubber, potrivit unui contract încheiat pe cinci ani, înţelegere cu o valoare anuală de 55 de milioane de euro.