Ultimul minut

Sport 09 Aprilie 2015 / 00:00 943 accesări

Ediția a III-a a Campionatului de minifotbal pentru firme

În perioada 15 mai - 19 iulie se va desfășura a treia ediție a Campionatului de minifotbal pentru firme „Black Sea & Edimar Atletic Club”, iar înscrierile pentru această competiție au început. Organizatorii aşteaptă un număr de 24 de echipe, pentru a fi împărţite în patru  grupe de şase. Valoarea premiilor a crescut, datorită sponsorilor, astfel că premiile vor fi următoarele: locul 1 - 1.500 de lei, locul 2 - 1.000 de lei, locul 3 - 750 de lei. În plus, vor exista şi premii speciale: cel mai bun portar, golgheterul competiţiei, cel mai tehnic jucător, echipa fair-play și cea mai înfocată galerie. Taxa de înscriere este de 650 de lei. Cei interesați să participe pot afla mai multe detalii la numerele de telefon 0721.544.010 şi 0758.111.000.

Cosmin Olăroiu a câștigat în Liga Campionilor Asiei

Echipa Al Ahli Dubai, antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Nasaf din Uzbekistan, într-un meci contând pentru etapa a patra a Grupei D din Liga Campionilor Asiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Ribeiro, în minutul 81. În celălat meci al grupei, formaţia Tractor Sazi a încheiat la egalitate, scor 2-2, cu echipa saudită Al Ahli. În clasament, echipa lui Olăroiu este pe locul secund, cu cinci puncte.

Remiză pentru echipa lui Contra în Liga Campionilor Asiei

Formaţia chineză Guangzhou R&F, antrenată de Cosmin Contra, a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut pe terenul echipei sud-coreene Seongnam, în etapa a patra din Grupa F a Ligii Campionilor Asiei. În clasament, Guangzhou ocupă locul 3, cu patru puncte, în timp ce Seongnam este pe primul loc, cu şapte puncte. În aceeaşi grupă, Buriram United a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de Gamba Osaka. În etapa următoare, Guangzhou R&F va întâlni formaţia din Osaka.

Suporterii echipei Olympiacos Pireu, interzişi la meciul cu Apollon Smirnis

Secretarul de stat pentru Sport, Stavros Kontonis, a decis ca suporterii echipei Olympiacos Pireu să nu aibă acces la meciul cu Apollon Smirnis (liga a doua), din semifinalele Cupei Greciei, din motive de securitate, informează cotidianul francez „L'Equipe”. Temându-se de ciocniri între suporterii celor două echipe, autorităţile elene au hotărât să interzică deplasarea fanilor oaspeţilor. De asemenea, a fost interzisă vânzarea de bilete cu titlu individual către susţinătorii campioanei Greciei. Meciul tur Apollon Smirnis - Olympiakos Pireu s-a disputat aseară, returul fiind programat la 29 aprilie. În cealaltă semifinală, se întâlnesc Iraklis Salonic (liga a doua) şi formaţia antrenată de Răzvan Lucescu, Skoda Xanthi. Partida va avea loc azi, de la ora 17.00, la Salonic. Returul este programat tot la 29 aprilie.

Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei...

Echipa Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a învins marți seară, în deplasare, cu scorul de 3-0 (Matri 21, Pereyra 44, Bonucci 59), formaţia Fiorentina, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, Fiorentina s-a impus cu scorul de 2-1. În cealaltă semifinală s-au întâlnit, aseară, formațiile Napoli şi Lazio. În tur, scorul a fost egal, 1-1.

...iar Auxerre, în finala Cupei Franţei

Formaţia Auxerre, din liga secundă, s-a calificat în finala Cupei Franţei, după ce a învins marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Guingamp, deţinătoarea trofeului, în semifinalele competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Sammaritano, în minutul 15. În cealaltă semifinală s-au întâlnit, aseară, formațiile Paris Saint-Germain şi AS Saint-Etienne. Finala este programată la 30 mai.

Borussia Dortmund și VfL Wolfsburg au ajuns în semifinalele Cupei Germaniei

Echipa Borussia Dortmund s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, în urma victoriei de marţi seară, de pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (Subotic 19, Aubameyang 57, Kehl 108 / Volland 21, Firmino 28), după prelungiri, în faţa echipei Hoffenheim, în sferturile de finală ale competiţiei. Și VfL Wolfsburg s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după ce a învins, tot marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa SC Freiburg, în sferturile de finală. Unicul gol al meciului a fost marcat de Rodriguez, din penalty, în minutul 71.

Boshko Djurovski a fost demis de la naţionala Macedoniei

Tehnicianul Boshko Djurovski a fost demis de la naţionala Macedoniei, din cauza rezultatelor slabe din preliminariile Campionatului European din 2016, a anunţat uefa.com. „Decizia de a pune capăt colaborării cu Djurovski este urmare a rezultatelor slabe. Suporterii naţionalei aşteaptă rezultate bune şi, pentru că acestea nu au venit, am decis că este nevoie de o schimbare”, a anunţat Federaţia Macedoneană de Fotbal. Djurovski conducea naţionala Macedoniei din noiembrie 2013. Macedonia ocupă locul 5 în Grupa C de la calificare la EURO 2016, înregistrând o victorie şi patru înfrângeri.

Blatter se opune suspendării Israelului

Președintele FIFA, Sepp Blatter, a anunțat că se opune suspendării Israelului din cadrul organizației pe care o conduce, măsură cerută de palestinieni. Palestina solicită FIFA să suspende Israelul, denunțând „comportamentul său rasist împotriva arabilor”, și va prezenta un proiect de rezoluție la următorul congres al federației, în luna mai. Pentru a fi adoptat, el trebuie să strângă trei sferturi din voturile celor 209 membri. „O asemenea situație nu ar trebui să se întâmple la congresul FIFA, fiindcă suspendarea unei federații, oricare ar fi motivul, este întotdeauna dăunătoare organizației în ansamblul ei. Mă voi întâlni cu Jibril Rajoub, președintele federației palestiniene de fotbal, pentru o discuție pe această temă”, a afirmat Blatter într-o conferință de presă organizată la Cairo, unde a avut loc adunarea generală a Confederației Africane de Fotbal (CAF). Palestina denunță înființarea a „cinci cluburi în colonii implantate pe pământurile ocupate după 1967, cluburi care participă la campionatele naționale israeliene, încălcând dreptul internațional”. Palestinienii mai acuză Israelul că restricționează activitățile sportive în teritoriile ocupate și controlează importul de echipamente sportive. În 2013, Blatter a înființat un grup de lucru FIFA Israel - Palestina, incluzându-i pe el, pe președinții federațiilor din Israel și Palestina și pe șefii confederațiilor europeană și asiatică. Palestina a aderat la FIFA în 1998. Forul fotbalistic internațional realizează numeroase proiecte în teritoriile ocupate și s-a angajat recent să reconstruiască echipamentele sportive distruse de bombardamentele din vara anului 2014 din Gaza. Printre ele, sediul federației palestiniene, lovit de aviația israeliană.

Atletico Madrid îl dorește pe Schweinsteiger

Campioana Spaniei, Atletico Madrid, ar putea bifa în această vară al doilea transfer de răsunet de la Bayern Munchen, după ce l-a adus anul trecut pe atacantul croat Mario Mandzukic, autor a 12 goluri în 24 de meciuri jucate în La Liga. Potrivit „SportBild“, Bastian Schweinsteiger (30 de ani) a fost inclus pe lista de transferuri a lui Diego Simeone pentru mercato din vară. Mijlocașul german va intra în ultimul an de contract cu Bayern, iar relațiile cu antrenorul Josep Guardiola nu sunt cele mai bune. Schweinsteiger activează la Bayern Munchen de la 17 ani. El a început fotbalul la FV Oberaudorf (1990-1992) și a mai trecut pe la TSV Rosenheim (1992-1998) înainte de a ajunge la juniorii lui Bayern (1998-2000). A trecut și pe la echipa a doua (2001-2005), iar din 2002 joacă la echipa mare. Bastian Schweinsteiger a strâns 109 selecții și 23 de goluri la naționala Germaniei, pentru care joacă din anul 2004. A devenit campion mondial în 2014 și a jucat finala Campionatului European din 2008, pierdută de nemți în fața Spaniei.

O etapă de suspendare pentru un smoc de iarbă

Atacantul chilian Fabian Ariel Orellana, de la Celta Vigo, și-a aflat pedeapsa după eliminarea din meciul cu FC Barcelona, pierdut acasă cu scorul de 0-1. Jucătorul Celtei a fost suspendat un meci de către Comisia de Competiţii a Federaţiei Spaniole de Fotbal (RFEF), după ce a fost eliminat pentru că a aruncat cu o smoc de iarbă către Busquets, în finalul meciului din etapa a 29-a a campionatului spaniol. Potrivit raportului de arbitraj, Orellana a fost eliminat în minutul 88 al partidei pentru că, „într-un moment în care mingea nu era în joc, a ridicat un smoc de iarbă de pe teren şi l-a aruncat spre adversar cu forţă excesivă, având intenţia de a-l lovi”. În momentul respectiv, Busquets se pregătea să execute o lovitură liberă.

Braga - Rio Ave 3-0, în prima manşă a semifinalelor Cupei Portugaliei

Formaţia Sporting Braga a învins marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa Rio Ave, în prima manşă a semifinalelor Cupei Portugaliei. Toate golurile au fost marcate de atacantul Ze Luis din Insulele Capului Verde, în minutele 16, 27 şi 51. Oaspeţii au evoluat cu un jucător mai puţin pe teren după eliminarea mijlocaşului Vilas Boas, în minutul 45+2. Rio Ave are astfel o misiune imposibilă în returul din 30 aprilie. Aseară s-a jucat returul din cealaltă semifinală, Sporting Lisabona - Nacional Funchal (în turul disputat în insula Madeira a fost 2-2). Finala competiției este programată la data de 31 mai.

Muniain va fi indisponibil şapte luni

Atacantul echipei Athletic Bilbao, Iker Muniain, va fi indisponibil timp de şapte luni după ce s-a accidentat la genunchiul stâng în meciul cu FC Sevilla, din campionatul Spaniei. Jucătorul a efectuat un RMN care a arătat că a suferit o ruptură la ligamentul încrucişat anterior. Muniain s-a accidentat în minutul 40 al meciului cu FC Sevilla, scor 0-2, din etapa a 29-a a campionatului Spaniei.

Andrea Dossena, suspectat de furt din magazinul „Harrods”

Fostul fundaş al echipei FC Liverpool, italianul Andrea Dossena, în vârstă de 33 de ani, a fost reţinut la Londra, el fiind suspectat că ar fi furat din magazinul „Harrods”, informează liverpoolecho.co.uk. Dossena, în prezent legitimat la gruparea din liga a treia Leyton Orient, a fost reţinut, marţi, în magazin, împreună cu o femeie în vârstă de 31 de ani, despre care se presupune că ar fi prietena sa. Ambii au fost eliberaţi după ce au plătit cauţiunea şi aşteaptă să fie audiaţi. „Poliţia a reţinut un bărbat de 33 de ani şi o femeie de 31 de ani, sub suspiciunea de furt din magazinul „Harrods“. Ambii au fost duşi la o secţie de poliţie din vestul Londrei, eliberaţi pe cauţiune, iar la finalul lunii aprilie vor fi audiaţi din nou”, a declarat un purtător de cuvânt al poliţiei. De zece ori internaţional, Andrea Dossena a evoluat la FC Liverpool în perioada 2008-2010. El a mai jucat la Palermo, Napoli, Udinese sau Sunderland, iar din 2014 se află în lotul formaţiei Leyton Orient.