Sport 30 Martie 2015 / 00:00 1018 accesări

Ianis Hagi - la Fiorentina, din luna iunie

Fotbalistul Ianis Hagi, de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, va evolua, din luna iunie, pentru gruparea Fiorentina, la echipa Primavera a clubului italian, informează cotidianul „La Nazione“, citat de fiorentina.it. „Confirmată venirea lui Ianis Hagi (fiul lui Gheorghe), care va sosi în iunie în schimbul unei sume ce nu este departe de un milion de euro”, notează site-ul italian. Ianis Hagi, născut în 1998, face parte din echipa naţională Under 17 a României.

Final de sezon regulat în Liga a II-a la fotbal

Sâmbătă s-au disputat partidele din etapa a 22-a a Ligii a II-a la fotbal, ultima din sezonul regulat. Iată rezultatele din Seria 1: FCM Dorohoi - CS Balotești 4-1, Gloria Buzău - Rapid CFR Suceava 3-0, FC Voluntari - SC Bacău 4-1, Academica Argeş - ACS Berceni 3-0, CF Brăila - Săgeata Năvodari 3-0 (la „masa verde”), FC Farul Constanța - Unirea Slobozia 3-0 (la „masa verde”). Clasament Seria 1: 1. FC Voluntari 53p, 2. Academica Argeş 46p, 3. Rapid CFR Suceava 40p, 4. Gloria Buzău 37p, 5. SC Bacău 30p, 6. CF Brăila 29p, 7. CS Baloteşti 26p, 8. FCM Dorohoi 25p, 9. FC FARUL CONSTANȚA 22p, 10. ACS Berceni 19p, 11. Unirea Slobozia 13p (echipă retrasă din campionat), 12. Săgeata Năvodari -22p (formație penalizată cu 46 de puncte din cauza restanțelor financiare și exclusă din campionat). Primele șase clasate vor evolua în turneul play-off, iar formațiile CS Baloteşti, FCM Dorohoi, FC Farul Constanța și ACS Berceni vor juca în turneul play-out.

Înscrieri la ACSSF Farul 2010

Asociaţia Club Sportiv Şcoala de Fotbal (ACSSF) Farul 2010 Constanţa face înscrieri pentru grupele de copii născuți în anii 2008 și 2009. Înscrierile au loc la sediul clubului, aflat în incinta Stadionului „Farul”, de luni până vineri, între orele 9.00 și 15.00. Persoană de contact: Constantin Bodnar (manager sportiv), telefon 0723.383.049.

Liga Old-Boys Constanța la fotbal

Comisia de Organizare a Ligii Old-Boys Constanţa la fotbal invită reprezentanții echipelor care vor să participe la ediția din 2015 a competiției să participe la ședința programată marți, 7 aprilie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor din Constanța. În cadrul ședinței se va discuta și modul de disputare a restanțelor ediției din 2014, pentru a putea fi întocmit clasamentul final al campionatului.

Steaua Bucureşti a câştigat Cupa României la polo

Echipa de polo masculin Steaua Bucureşti a câştigat Cupa României, după ce a învins ieri, în finala turneului de la Braşov, formaţia Sportul Studenţesc Corona, cu scorul de 13-12, fiind nevoie de aruncări de la 5 metri pentru stabilirea câştigătoarei. Scorul pe reprize a fost 1-3, 1-1, 4-2, 2-2, astfel că, la finalul timpului regulamentar de joc, tabela arăta 8-8. Au urmat cinci aruncări de la 5 metri pentru stabilirea câştigătoarei, formaţia Steaua Bucureşti arătând mai multă concentrare la loviturile de departajare şi cucerind trofeul, cu scorul de 13-12. Golul decisiv a fost marcat de Teohari. Cele două echipe s-au calificat în finala Cupei României, sâmbătă, după ce au eliminat, în semifinale, campioana CSM Digi Oradea, respectiv formaţia Dinamo Bucureşti. În prima semifinală a zilei, Steaua Bucureşti a trecut de campioana CSM Digi Oradea, cu scorul de 11-8, în timp ce, în a doua dispută, Sportul Studenţesc Corona a învins pe Dinamo Bucureşti, cu scorul de 7-2. Anterior, CSM Digi Oradea câştigase Grupa A din cadrul turneului de la Braşov, grupă în care Dinamo Bucureşti s-a clasat pe locul 2, în timp ce Grupa B a fost câştigată de Sportul Studenţesc, pe poziţia secundă clasându-se Steaua Bucureşti.

Echipele calificate în play-off-ul Ligii Naţionale de baschet masculin

În urma meciurilor de sâmbătă, din etapa a 26-a, s-au decis cele opt echipe calificate în play-off-ul Ligii Naţionale de baschet masculin. Pe primele opt locuri ale clasamentului se află CSU Asesoft Ploieşti (43 de puncte), Steaua CSM Eximbank Bucureşti (42), U. Banca Transilvania Cluj (40), BCM Piteşti (38), BC Mureş, Energia Tîrgu Jiu şi CSM Oradea (câte 37 fiecare) și BC Timişoara (36). Din sezonul regulat se va mai disputa o restanţă din etapa a 14-a, miercuri, între SCM Craiova şi Energia Tîrgu Jiu, dar rezultatul acesteia nu va influenţa clasamentul 1-8. După disputarea sa, însă, se va cunoaşte tabloul meciurilor din primul tur al play-off-ului, Energia având posibilitatea să urce pe locul 4 în cazul unei victorii.

CSM Dunărea Galați a câștigat primul său titlu național la hochei

CSM Dunărea Galați a cucerit primul său titlu național la hochei pe gheață, după ce a învins-o pe Steaua București cu scorul de 3-1 (0-0, 3-1, 0-0), vineri seară, pe Patinoarul Olimpic din Brașov, în al cincilea meci al finalei Campionatului Național. Dunărea s-a impus cu scorul general de 4-1, finala fiind prevăzută să se dispute după sistemul „cel mai bun din șapte partide”. Steaua a reușit să deschidă scorul prin Pavlo Borisenko (32:52), dar gălățenii au marcat de trei ori în decurs de circa cinci minute, prin Levente Lorincz (34:13, 39:58) și Vitali Donika (37:53). CSM Dunărea Galați, club fondat în 1932, avea un singur trofeu în vitrină, Cupa României câștigată în 1988, iar acum a jucat în premieră pentru titlu. Steaua este cea mai titrată echipă de hochei din România, cu 40 de titluri de campioană, ultimul adjudecat în 2006 (4-1 la general cu SC Miercurea Ciuc). De atunci, Steaua a mai pierdut două finale în fața ciucanilor, în 2007 (1-4 la general) și 2010 (2-4 la general). Locul al treilea a fost adjudecat de Progym Gheorgheni, care a trecut cu 3-0 (6-5, 6-4, 5-1) în finala mică de campioana ediției trecute, ASC Corona Brașov.

Kriszta Tunde Incze a ratat medalia de bronz la CE de lupte sub 23 de ani

Kriszta Tunde Incze a fost învinsă în meciul pentru medalia de bronz la categoria 58 de kilograme din cadrul Campionatelor Europene de lupte sub 23 de ani, care se desfăşoară în Polonia, la Walbrzych. Incze a pierdut în fața Tetianei Omelcenko, din Ucraina, scor 4-3. La CE de lupte sub 23 de ani, România a obţinut o medalie de argint prin Alina Emilia Vuc, la categoria 48 de kilograme.

Corina Căprioriu, medalie de bronz la Grand Prix-ul la judo de la Samsun

Corina Căprioriu a cucerit medalia de bronz la categoria 57 de kilograme, în Grand Prix-ul la judo de la Samsun (Turcia). Căprioriu a câştigat grupa D a categoriei sale, după victorii în faţa unor adversare din Belarus şi Austria, dar în semifinale a fost învinsă de Viola Waechter (Germania), intrând în recalificări. Aici, ea a învins-o pe Johanna Mueller (Germania), cucerind astfel medalia de bronz. La aceeaşi categorie, Loredana Ohîi a fost eliminată în primul tur al grupei D. La categoria 48 kg, Violeta Dumitru a pierdut în primul tur al grupei A, iar Monica Ungureanu a câştigat grupa C după victorii cu sportive din Republica Moldova şi Brazilia, însă ulterior a fost învinsă în semifinale de Paula Pareto (Argentina) şi în recalificări de Taciana Lima (Guinea-Bissau), ocupând locul 5. La 52 kg, Larisa Florian a trecut de adversare din Turcia şi Finlanda în grupa A, dar a pierdut lupta cu irlandeza Lisa Kearney pentru calificarea în semifinale, fiind învinsă și în prima dispută din recalificări de poloneza Agata Perenc, astfel că a încheiat pe locul 7. La Grand Prix de la Samsun participă 499 de sportivi din 68 de ţări.

Manny Pacquiao - pe primul loc în topul contribuabililor din Filipine, în 2013

Pugilistul Manny Pacquiao se află pe primul loc în topul contribuabililor individuali din Filipine în anul 2013, conform unui bilanţ prezentat de autorităţile filipineze. Pacquiao a plătit în 2013 suma totală de 163,8 milioane de peso (3,65 milioane de dolari), constând în impozit pe venit. Pe locul 2 se află Juanito P. Alcantara, un om de afaceri care a plătit în 2013, în total, 99,6 milioane de peso ca impozit. Manny Pacquiao va boxa la data de 2 mai, la Las Vegas, cu pugilistul Floyd Mayweather. Americanul deţine centurile WBC şi WBA la categoria supermijlocie, iar Pacquiao are centura WBO.

Javier Fernandez, primul campion mondial din istoria patinajului artistic spaniol

Spaniolul Javier Fernandez a câştigat sâmbătă, la Shanghai, pentru prima dată titlul mondial la patinaj artistic, el devansându-i în ierarhia probei masculine pe japonezul Yuzuru Hanyu şi pe Denis Ten din Kazahstan. Fernandez a obţinut 273,90 puncte, Hanyu - 271,08p iar Denis Ten - 267,72p. Javier Fernandez este primul campion mondial din istoria patinajului artistic spaniol. Tot sâmbătă, sportiva rusă Elizaveta Tuktamişeva a câştigat titlul mondial în proba feminină din cadrul CM de patinaj artistic. În vârstă de 18 ani, Tuktamişeva a acumulat 210,36 puncte, obţinând astfel prima sa medalie mondială de aur. Locul 2 a revenit japonezei Satoko Miyahara (193,60p), iar pe poziția a treia s-a clasat rusoaica Elena Radionova (191,47p).