Victoria Azarenka a câștigat turneul de la Miami

02 Aprilie 2016 / 21:58 2104 accesări

Victoria Azarenka (Belarus, locul 8 WTA) a câştigat, sâmbătă seară, turneul de tenis de la Miami, Statele Unite ale Americii, disputat pe suprafaţă dură, după ce a trecut în finală de Svetlana Kuzneţova (Rusia, 19 WTA), scor 6-3, 6-2, şi o va depăşi, de luni, pe Simona Halep în clasamentul WTA.

Meciul a durat o oră şi 17 minute, iar Azarenka l-a dominat de la început până la sfârşit. Pe durata partidei, Victoria a servit 2 aşi şi a comis 6 duble greşeli. Sportiva din Belarus a câştigat 65% dintre mingile jucate cu primul serviciu şi 42% cu serviciul 2. În plus, Azarenka şi-a pierdut de 3 ori serviciu şi a reuşit să fructifice 7 din cele 12 oportunităţi de break oferite de către adversară.

Pentru parcursul perfect la Miami, Victoria Azarenka va primi 1000 de puncte WTA şi un cec în valoare de 1.028.300 milioane de dolari. De cealaltă parte, Svetlana Kuzneţova va fi recompensată cu 650 de puncte în clasamentul WTA şi 501.815 de dolari.

A fost a 9-a întâlnire directe dintre Azarenka şi Kuzneţova. Până la această partidă, bilanţul era egal, 4-4.

Victoria Azarenka (26 de ani) a câştigat turneul de la Miami, Florida, pentru a treia oară în carieră, după succesele din 2009 şi 2011. Azarenka este cea mai în formă jucătoare în 2016, cu doar o înfrângere (cu Angelique Kerber, în Marele Şlem al Australiei). Victoria a bifat trofee la Brisbane (Australia), Indian Wells (SUA) şi Miami (SUA), dar şi un sfert de finală la Australian Open.

Luni, sportiva din Belarus va urca 3 poziţii în clasamentul WTA şi o va depăşi pe Simona Halep. Victoria Azarenka va ocupa locul 5, iar românca va coborâ pe 6. Halep a fost eliminată în sferturi la Miami, de către Timea Bacsinszky (Elveţia, locul 20 WTA), scor 6-4, 3-6, 2-6. Simona avea de apărat semifinala din 2015 şi va pierde 175 de puncte în clasamentul WTA.