Victorie pentru Viitorul în amicalul cu Cernomore Varna

Fotbal

Sport 11 Octombrie 2019 / 20:43 703 accesări

Alexi Pitu a deschis scorul în partida de vineri

FC Viitorul Constanța a disputat vineri, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, un meci amical în compania echipei Cernomore Varna, ocupanta locului 5 în prima ligă din Bulgaria. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 3-2, prin golurile marcate de Alexi Pitu, în minutele 13, cu un şut la colţul scurt de la marginea careului, și 86, dintr-un penalty obţinut de Houri, și de Lyes Houri, în minutul 90+3, cu un șut din interiorul careului. În partida de vineri, pentru Viitorul au evoluat mai mulți jucători de la grupele de juniori: Gabriel Dănuleasa (născut 2003), Roberto Mălăele (2003), Alexandru Mitulețu (2003), Robert Mustacă (2002), Luca Andronache (2003), Darius Mureșan (2003) şi Darius Grosu (2002).

Rezultat final: FC Viitorul - Cerno More Varna 3-2 (A. Pitu 13, 86-pen., Houri 90+3 / Ndongala 16, Artean 90-autogol).

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru (46 Buzbuchi) - Leca (82 Grosu), Mladen (46 Mălăele, 82 D. Mureșan), P. Iacob (76 Dănuleasa), Dussaut (65 De Nooijer) - C. Matei (65 Houri), M. Dulca (78 Mitulețu), St. Filip (82 R. Mustacă) - Vl. Achim (65 Artean) - A. Pitu, Calcan (82 Andronache); Cernomore Varna (antrenor Ilian Iliev): Mitrovic - Panov, Enchev, Dimov, Fahd - Andrade, Bonkasi - Iliev jr., Kiki, Ndongala - Henrique. Au mai jucat: Petkov, Stanchev, Chantakias, Yanchev, Yordanov, Vasilev şi Milushev. Au arbitrat: Claudiu Marcu - Ionuț Erchian și Marian Carson (toți din Constanța).