Victorii pentru tenismenele tricolore la Roma

Tenis de câmp

Sport 15 Septembrie 2020 / 15:44 1375 accesări
Irina Begu s-a calificat în turul al doilea la simplu (sursa foto: Irina Begu - FanPage)

În meciurile disputate marţi, 15 septembrie, în primul tur al turneului de categorie Premier 5 de la Roma, tenismenele tricolore au obţinut victorii pe linie.

La simplu, Irina Begu (locul 77 WTA, jucătoare venită din calificări) a câştigat întâlnirea cu italianca Elisabetta Cocciaretto (locul 128 WTA, beneficiara unui wild card), cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră şi 24 de minute de joc.

Prin calificarea în turul secund, Begu şi-a asigurat un cec în valoare de 13.745 de euro şi 90 de puncte WTA, urmând să o întâlnească pe britanica Johanna Konta (locul 13 WTA şi cap de serie numărul 7, acceptată direct în turul al doilea).

Iar la dublu feminin, sportivele noastre s-au calificat în optimile de finală. Simona Halep şi Monica Niculescu au învins cuplul ucrainean Elina Svitolina / Dayana Yastremska, scor 6-0, 6-1, după 46 de minute de joc, în timp ce Raluca Olaru şi Anna-Lena Friedsam (Germania) au trecut de perechea americană Sofia Kenin / Bethanie Mattek-Sands, cap de serie numărul 8, cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră şi 14 minute de joc.

În optimi, Halep şi Niculescu vor înfrunta echipa câştigătoare din partida Ena Shibahara / Shuko Aoyama (Japonia) - Kiki Bertens / Arantxa Rus (Olanda). Olaru şi Friedsam vor întâlni perechea învingătoare din meciul Miyu Kato (Japonia) / Sabrina Santamaria (SUA) - Misaki Doi (Japonia) / Renata Voracova (Cehia).

Miercuri, în turul al doilea la simplu, Simona Halep (locul 2 WTA şi favorită numărul 1 la Roma, acceptată direct în turul secund) o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini (locul 99 WTA).