Viitorul a câştigat amicalul cu Axiopolis

Fotbal

Sport 24 Martie 2018 / 15:41 1058 accesări
Ionuţ Vînă a marcat primul gol al întâlnirii

Sâmbătă, pe terenul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, a avut loc întâlnirea amicală dintre echipele FC Viitorul, aflată pe locul 4 în Liga 1, şi Axiopolis Sport Cernavodă, ocupanta locului 3 în Seria a 2-a din Liga a 3-a. Campioana en titre a României s-a impus cu scorul de 3-0, golurile Viitorului fiind reuşite de Ionuț Vînă, în minutul 30 (șut din careul mic la colțul lung), Cristian Gavra, în minutul 74 (șut de la 10 metri lateral stânga, la colțul lung, după o pasă a lui Mihalache), și Cosmin Tucaliuc, în minutul 80 (șut la colțul lung de la 10 metri lateral dreapta).

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (61 Cojocaru) - Lima (46 Acasandrei), Țîru (46 Mladen), Hodorogea (46 De Nooijer), Grosu (61 Călin) - M. Ene (46 Sabangeanu), K. Twumasi (46 Vidrăsan), Casap (61 Cr. Ganea) - Vînă (46 Mihalache), Voduț (46 Gavra), A. Pitu (46 Tucaliuc); Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia - A. Rusu, D. Zaharia, Andrescu, Leo Gheorghe - Al. Vieru, M. Hristu - Beșleagă, Crețu, R. Mihalache - Moise. Au mai intrat în repriza secundă: Nanu, C. Dumitrescu, Răvoiu, V. Hristu, E. Abibula, Moldoveanu, Loloț, Vlăescu, D. Șerban şi Fotescu. Meciul a fost arbitrat de o brigadă constănţeană formată din Ionel Nae (la centru), ajutat de asistenţii Florin Iacob şi Marian Carson, iar rezervă a fost Cristian Tănase.

FC Viitorul are în această perioadă 14 jucători convocați la loturile naționale: Alexandru Cicâldău (la naționala de seniori), Ianis Hagi, Arpad Tordai, Virgil Ghiță, Tiberiu Căpușă, Doru Dumitrescu şi Andrei Ciobanu (la naționala U21), Alexandru Mățan, Tudor Băluță, Denis Drăguș, Robert Neciu și Radu Boboc (la U19), Alexandru Pop și Marius Leca (la U18).