“Bătrâna doamnă” a cedat în prelungiri

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 17 Martie 2016 / 00:19 585 accesări

Miercuri seară, la Munchen, în manșa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League, Juventus Torino a fost la câteva minute de prezenţa în sferturile de finală ale competiţiei. După un 2-2 pe teren propriu, în prima manşă, “bătrâna doamnă” a condus cu 2-0 în deplasare, a fost la un pas de 3-0, dar Bayern a revenit şi a trimis meciul în prelungiri în finalul partidei în urma reuşitei lui Thomas Müller. Iar în a doua repriză de prelungiri Buffon a mai fost învins de două ori, astfel că trupa lui Guardiola continuă lupta pentru câştigarea trofeului.

În celălalt duel din optimi, Barcelona a câştigat şi returul cu Arsenal, victorie datorată tripletei de aur Neymar - Luis Suárez - Messi.

Rezultate: FC Barcelona - Arsenal Londra 3-1 (Neymar 18, Luis Suárez 65, Messi 88 / Elneny 51) - în tur: 2-0 și Bayern Munchen - Juventus Torino 4-2 (R. Lewandowski 73, T. Müller 90, Thiago Alcántara 108, Coman 110 / Pogba 5, Cuadrado 28) - în tur: 2-2.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor s-au mai calificat echipele VfL Wolfsburg, Real Madrid, Benfica Lisabona, Paris Saint Germain, Manchester City și Atletico Madrid. Aşadar, în sferturi, vor evolua trei formaţii din Spania - Real, Atletico şi Barcelona, două din Germania - Wolfsburg şi Bayern, şi câte una din Portugalia - Benfica, Franţa - PSG şi Anglia - Manchester City. Tragerea la sorți a partidelor din sferturile UCL va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon.