Real Madrid şi VfL Wolfsburg, primele echipe calificate în sferturile UCL

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 08 Martie 2016 / 23:41 916 accesări
Cristiano Ronaldo a marcat pentru Real şi în returul cu AS Roma

Marți seară s-au disputat primele două meciuri din manșa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League: Real Madrid - AS Roma 2-0 (Cristiano Ronaldo 64, James Rodriguez 68) - în tur: 2-0 și VfL Wolfsburg - KAA Gent 1-0 (Schürrle 74) - în tur: 3-2. Învingătoare şi în prima manşă, Real Madrid şi VfL Wolfsburg s-au calificat în sferturile de finală ale competiţiei.

Confruntarea de la Madrid, de pe stadionul “Santiago Bernabeu”, a fost una în care AS Roma a ratat trei ocazii uriaşe, Džeko (min. 14) şi Salah (min. 28 şi 50), singuri cu portarul Keylor Navas, trimiţând mingea pe lângă poartă din interiorul careului. Şi Real a irosit câteva situaţii de gol, prin Cristiano Ronaldo (min. 31, 34, 50 şi 53) şi Marcelo (min. 50), care nu l-au putut învinge pe Szczęsny. Oaspeţii au mai trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, dar portarul “galacticilor” a intervenit salvator la şuturile lui Florenzi (min. 56) şi Manolas (min. 57). Iar în minutul 64 a venit golul lui Cristiano Ronaldo, aflat la a 90-a reuşită în Liga Campionilor, după care James Rodriguez a punctat şi el pentru Real, în min. 68, pasa decisivă venind de la Cristiano Ronaldo.

Tot cu victoria gazdelor s-a încheiat şi meciul de la Wolfsburg, dintre echipa locală VfL şi KAA Gent, golul victoriei formaţiei germane fiind marcat de André Schürrle, în min. 74, după o pasă perfectă a lui Julian Draxler.

Miercuri seară sunt programate alte două partide din manșa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League - ora 19.00: Zenit St. Petersburg - Benfica Lisabona (în tur: 0-1, Dolce Sport 2); ora 21.45: Chelsea Londra - Paris St. Germain (în tur: 1-2, în direct la Dolce Sport 1).