Elena Zaharia, vicecampioană europeană la tenis de masă pentru minicadete

Sport 29 August 2016 / 17:13 1007 accesări
Elena Zaharia a cucerit medalia de argint la competiția desfășurată în Franța

Duminică seară s-a încheiat în Franța, la Schiltgheim, a 12-a ediție a Euro Mini Champs, Campionatul European la tenis de masă pentru minicadete și minicadeți, competiție rezervată copiilor cu vârsta sub 12 ani. Printre protagoniștii competiției s-a numărat și constănțeanca Elena Zaharia, pregătită de Liliana Sebe, care a avut un parcurs excelent, cucerind medalia de argint. Sportiva legitimată la CS Farul a ocupat primul loc în grupele preliminare, după ce a câștigat ambele meciuri cu 3-0, cu Leonie Perchoc (Franța) și cu Patricie Segetova (Cehia). Seria victoriilor a continuat pe tabloul principal, unde a trecut de Anna Loncarevich (Croația), cu 3-1, Leah Tveit Muskantor (Suedia), cu 3-0, Sofia Kniazeva (Rusia), cu 3-2, și Luci Mobarek (Franța), cu 3-0. În ultimul act al întrecerii, constănțeanca a dat piept cu rusoaica Svetlana Dmitrienko, în fața căreia a cedat cu 1-3, devenind astfel vicecampioană europeană. România a mai cucerit o medalie de bronz la competiția din Franța, Andrei Tomică încheind pe ultima treaptă a podiumului în întrecerea băieților.