Rezultate excelente pentru sportivii de la CS Farul

Sport 06 Iunie 2016 / 18:26 496 accesări
Elena Zaharia, alături de antrenoarea Liliana Sebe, a câștigat un trofeu important la Doha

La finalul săptămânii trecute, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, a avut loc a 61-a ediție a Campionatelor Internaționale de atletism ale României, competiție la care CS Farul a câștigat trei medalii. Două dintre acestea au fost cucerite de Ionuț Neagoe (antrenor Bogdan Tudor), care s-a impus în proba de 200 de metri și s-a clasat pe locul secund în proba 100 de metri. A treia a fost obținută de Cristina Bujin (antrenor Bogdan Tudor), sportivă calificată la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, care a încheiat proba de triplusalt pe ultima treaptă a podiumului.

Cu această ocazie, Ancuța Bobocel și-a îndeplinit baremul de participare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, reușind să câștige detașat proba de 3.000 de metri obstacole, cu timpul de 9 minute, 40 secunde și 87 de sutimi. Și Andrei Toader și-a asigurat prezența în Brazilia, în proba de aruncare a greutății, după ce a stabilit un nou record național de tineret, 20,50 metri.

Tot la finalul săptămânii trecute, sportivii constănțeni au obținut rezultate excelente în competițiile de tenis de masă, cel mai răsunător fiind înregistrat de Elena Zaharia, care a câștigat 2016 ITTF World Hopes Week & Challenge, un stagiu internațional de pregătire și identificare a talentelor, desfășurat în perioada 28 mai - 5 iunie la Doha, în Qatar. Grație acestui succes, sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Liliana Sebe va merge la ITTF World Cadet Challenge, turneu care va avea loc la Shanghai, în China, în perioada 21-29 octombrie.

La Bistrița, sâmbătă și duminică, a avut loc Top 12 la juniori II, întrecere la care Andreea Dudescu (LPS „Nicolae Rotaru”) a ocupat locul secund, după ce a obținut 9 victorii, în timp ce Camelia Mitrofan şi Denisa Urîtu (ambele de la CS Farul) au încheiat pe 4, respectiv 5.