„Galactici” reduşi la tăcere la Wolfsburg

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manșa tur

Sport 06 Aprilie 2016 / 23:39 623 accesări

Manșa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League a oferit, miercuri seară, iubitorilor fotbalului, încă două confruntări spectaculoase, în care cele patru formaţii au mizat pe cartea atacului. Marea surpriză a reuşit-o VfL Wolfsburg, echipa germană învingând cu 2-0 pe Real Madrid, rezultat care îi face pe „galactici” să tremure pentru calificarea în semifinalele competiţiei. La Paris, Ibrahimović a ratat un penalty în minutul 14 şi mai irosit o ocazie uriaşă în minutul 24, iar în final PSG şi Manchester City au încheiat nedecis un duel cu multe situaţii de gol de ambele părţi.

Rezultatele de miercuri: Paris Saint-Germain - Manchester City 2-2 (Ibrahimović 41, Rabiot 60 / De Bruyne 38, Fernandinho 72) și VfL Wolfsburg - Real Madrid 2-0 (R. Rodriguez 18-pen., Arnold 25). Returul celor două întâlniri va avea loc marţi, 12 aprilie.

Rezultatele de marţi: FC Barcelona - Atletico Madrid 2-1 (Luis Suárez 63, 74 / Fernando Torres 25) și Bayern Munchen - Benfica Lisabona 1-0 (Vidal 2). Returul acestor partide este programat miercuri, 13 aprilie.