Atletico Madrid acuză arbitrajul din duelul cu Barcelona

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală

Sport 06 Aprilie 2016 / 15:18 459 accesări
Luis Suárez a adus victoria Barcelonei în duelul cu Atletico (sursa foto: twitter.com)

Jucătorii echipei Atletico Madrid au fost extrem de nervoşi la finalul meciului cu FC Barcelona, pierdut, marți seară, pe stadionul „Camp Nou”, cu scorul de 1-2 (Fernando Torres 25 / Luis Suárez 63, 74), în manșa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League. Principalul motiv a fost maniera de arbitraj a lui Felix Brych, mai ales după ce atacantul care a marcat ambele goluri ale catalanilor, Luis Suárez, a fost iertat în două rânduri de eliminare de către arbitrul german, în timp ce Fernando Torres a fost trimis la cabine în minutul 35. „Evident că eliminarea lui Torres ne-a uşurat munca. Toată lumea ştie că Fernando este un jucător extraordinar, cu foarte multe calităţi. Este păcat! Mi-aş fi dorit ca noi să revenim în joc împotriva a 11 jucători”, a spus Luis Suárez la finalul meciului.

De partea cealaltă, Diego Simeone consideră că și Luis Suárez merita cartonașul roșu după ce i-a lovit pe Juanfran şi Filipe Louis. „Au fost mai multe incidente în care a fost implicat Suarez, nu doar acestea două. Nu sunt supărat pe Torres”, a spus Simeone.

Iar fundașul Filipe Luis e convins că cei de la UEFA o vor cu orice preţ pe Barcelona în finala competiţiei, programată la Milano, pe stadionul „San Siro”, la 28 mai.

„Nu ştiu ce ar trebui să facă fotbaliştii Barcelonei pentru a fi eliminaţi, aşa cum o păţim noi. Putem spune că există o teamă că Barcelona nu va juca finala Ligii Campionilor”, a spus Filipe Luis pentru postul de televiziune spaniol „Mega”

Întâlnirea retur dintre Atletico Madrid şi FC Barcelona se va disputa miercurea viitoare, la 13 aprilie, pe stadionul „Vicente Calderon” din Madrid.

Miercuri seară, de la ora 21.45, se vor disputa și celelalte două partide din sferturi: Paris Saint-Germain - Manchester City (în direct la Dolce Sport 1) și VfL Wolfsburg - Real Madrid (în direct la Dolce Sport 2).