Succes spectaculos pentru Alex Filip

Prima gală Superkombat din 2016 a avut loc în Puerto Rico

Sport 28 Martie 2016 / 20:30 1192 accesări
Alex Filip a demonstrat din nou cât de bine știe să trimită lovituri de picior

Promoția românească Superkombat, condusă de Eduard Irimia, a organizat sâmbătă seară, la San Juan, capitala statului Puerto Rico, primul mare eveniment al anului pe reguli K-1, care a cuprins nouă lupte. Printre sportivii care au evoluat în această gală istorică pentru Superkombat, prima pe continentul american, s-a numărat și constănțeanul Alex Filip. El a avut ca adversar un luptător local, Bryan Daye (Puerto Rico), pe care l-a învins prin KO în repriza a treia. Filip și-a materializat superioritatea prin lovituri dure de picior, care l-au măcinat pe portorican, acesta nereușind să ducă meciul până la capăt. Lovit dur de mai multe ori în zona genunchiului stâng, Daye nu s-a mai putut ține pe picioare și arbitrul a oprit lupta când mai rămăseseră 40 de secunde din ultima repriză.

Cap de afiș al galei a fost confruntarea dintre Cătălin Moroșanu și cel mai bine cotat greu britanic, gigantul Daniel Sam (34 de ani, 1,97 m, 125 kg). „Moartea din Carpați” a avut în sfârșit un adversar de valoare, după ce în disputele cu Maurice Jackson (Torino, 12 decembrie 2015) și Tomasz Czerwiński (Milano, 2 octombrie 2015) a obținut vitorii lejere. După un meci echilibrat, britanicul a primit decizia cu 2-1, însă victoria putea la fel de bine să-i aparțină și românului. „Vă salut dragi prieteni, a fost un meci greu. Sincer, nu mă așteptam la o astfel de decizie, voiam măcar un extra-round, în cel mai rău caz! În viață pierdem, câștigam, important este să ieșim cu fruntea sus din orice situație! Vă iubesc și nu uitați că datorită vouă exist!”, a postat Moroșanu pe Facebook, adresându-se fanilor săi.

Rezultatele galei:

1. categoria 65 kg: Adrian Frias (Puerto Rico) bate la decizie pe Kevin Rivera (Puerto Rico)

2. categoria 81 kg: Alex Filip (România) b.KO.R3 Bryan Daye (Puerto Rico)

3. categoria 63,5 kg. Cristi Spetcu (România) b.KO.R3 Turan Hasanov (SUA)

4. categoria +96 kg: Daniel Sam (Marea Britanie) b.d. Catalin Morosanu (România)

5. categoria 86 kg: Dumitru Topai (România) b.KO.R1 Victor Rosado (Puerto Rico)

6. categoria 54 kg: Adrian Torres (Puerto Rico) b.d. Cesar Causin (Puerto Rico)

7. categoria 54 kg feminin: Ruth Kulian (Puerto Rico) b.d. Carmarie Matos (Puerto Rico)

8. categoria 71 kg: Jose Rodriguez (Puerto Rico) b.KO.R2 Hakan Dirken (Turcia)

9. meci pentru titlul mondial New Heroes categoria 65 kg feminin: Angela Whitley (Puerto Rico) b.KO.R3 Cristiana Stancu (România)

Eduard Irimia susține că a fost înșelat de agenții lui Maurice Jackson!