BC Athletic Constanța, învinsă la Sighet

Liga 1 de baschet masculin

Sport 28 Ianuarie 2018 / 17:14 671 accesări
BC Athletic Constanța a cedat la Sighetu Marmației la opt puncte diferență

Etapa a doua din faza semifinală a Ligii 1 de baschet masculin a fost programată de sâmbătă până luni. Meciul echipei constănțene Baschet Club Athletic s-a disputat duminică la prânz, iar după o deplasare foarte lungă, de peste 15 ore, jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici au cedat în fața lui CSM Sighetu Marmației, formație pe care au întâlnit-o în premieră absolută.

Scorul final a fost 91-83 (45-36) pentru gazde, rezultatele parțiale pe sferturi fiind 24-14, 21-22, 20-16 și 26-31. Maramureșenii și-au asigurat victoria grație unei prestații excelente pe care au reușit-o în primul sfert. Cele 10 puncte diferență au fost imposibil de remontat pentru constănțeni, în ciuda forcingului de final al lui Vladimir Mihai și compania. De remarcat precizia deosebită a oaspeților la capitolul aruncări de trei puncte, unde „scorul” a fost 18-6!

Punctele echipei constănțene au fost realizate de Vladimir Mihai 25 (7x3, dintre care trei consecutive în ultimul sfert!!!), Jeremi Booth 20 (4x3), Andrei Oprean 12 (4x3), Alexandru Deconescu 8 (1x3), Adrian Trandafir 8 (2x3), Alexandru Unitu 4, Andrei Șerban 4, Bogdan Călin 2. Au mai jucat: Sergiu Ursu, Cătălin Miloș, Andrei Bercea, Mario Takacs-Sixt.

Rezultatele și programul etapei a doua: Colegiul Național „Aurel Vlaicu” București - CS Cuza Sport Brăila 62-92; CSM Sighetu Marmației - BC Athletic Constanța 91-83; CSU Știința București - CSO Voluntari (duminică, ora 18.00); CSM Ploiești - CSM Mediaș (luni, ora 17.00).