Eşecuri pentru echipele constănţene

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 16 Februarie 2013 / 00:00 860 accesări

Aflată într-un stagiu de pregătire în staţiunea Lara, aflată la 25 de kilometri de oraşul Antalya (Turcia), Săgeata Năvodari a disputat vineri un prim meci amical. Echipa pregătită de Constantin Gache a întâlnit pe Milsami-Ursidos Orhei, formaţia clasată pe locul 4 la finalul turului în campionatul din Republica Moldova şi antrenată de Ştefan Stoica, fostul tehnician al Farului. După o repriză albă, în care cele două formaţii şi-au împărţit ocaziile, moldovenii au deschis scorul în min. 48, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată după un henţ şi executată de Gîrlă. Diferenţa s-a majorat în min. 67, după o realuare din careu aparţinându-i lui Leuca, iar scorul final, 3-0 în favoarea lui Milsami, a fost stabilit în min. 76 de Iavorschi, care l-a driblat pe portarul năvodărean şi a trimis în plasă. Săgeata a început în următoare formulă: Viciu - Filip, Goşa, Fl. Popa, Aniţoiu - Bozeşan, V. Apostol, Vezan, Ologu - D. Zaharia, Tigoianu. După pauză au mai intrat: Pantelie, Coconaşu, Sg. Bar, Feraru, Diaby, Şicu, Cazan, Bangheorghe.

Şi FC Farul, aflată într-un cantonament tot în Antalya, dar la Colakli, a susţinut ieri o primă partidă de verificare, în compania echipei secunde a grupării din prima ligă rusă, Mordovia Saransk. Formaţia pregătită de Alin Artimon a pierdut cu 1-0.