Multe surprize în optimi: Judd Trump și Ronnie O’Sullivan au fost eliminați!

Campionatul Mondial de snooker, ediția 2016

Sport 26 Aprilie 2016 / 19:28 1313 accesări
Ronnie O’Sullivan părăsește arena dezamăgit, în timp ce Barry Hawkins savurează prima victorie din carieră asupra marelui favorit al CM 2016

Ultima zi a optimilor de finală ale Campionatului Mondial de snooker de la Sheffield, cea de luni, a adus o mulțime de surprize. Mai întâi englezul Judd Trump și nord-irlandezul Mark Allen, cotați printre favoriții la titlu, au părăsit competiția, apoi și principalul favorit al caselor de pariuri, englezul Ronnie O’Sullivan, a fost eliminat din competiție.

Trump, locul 5 în clasamentul mondial, l-a înfruntat în optimi pe chinezul Ding Junhui. Meciul a fost echilibrat doar în prima repriză, la capătul căreia scorul a fost 2-2. Ding s-a desprins la 6-2 după a doua repriză a primei sesiuni, apoi și-a păstrat acest avantaj: 10-6, 12-7. Cu spectrul eliminării înaintea ochilor, Trump a câștigat trei jocuri consecutive, dar nu a mai putut continua seria pozitivă, meciul încheindu-se cu 13-10 în favoarea chinezului. În sferturi, Ding îl va înfrunta pe galezul Mark Williams.

Mark Allen, numărul 7 mondial, a fost condus cu 7-0 în startul meciului contra lui Kyren Wilson! Nord-irlandezul a câștigat apoi cinci jocuri consecutive, dar Wilson s-a desprins din nou, la 11-5 după sesiunea secundă. Allen și-a adjudecat primele patru jocuri din sesiunea a treia, apropiindu-se la 11-9, însă englezul s-a impus în următoarele două jocuri și a câștigat cu 13-9. Englezul în vârstă de 24 de ani va juca în sferturi contra liderului mondial Mark Selby, al doilea favorit de la Crucible.

Ronnie O’Sullivan l-a înfruntat în optimi pe Barry Hawkins, cei doi întâlnindu-se pentru a șaptea oară într-un meci oficial. Ronnie se impusese în toate cele șase întâlniri anterioare, două chiar la Campionatul Mondial, finala din 2013 și semifinala din 2014. Cel mai recent cei doi se înfruntaseră în ianuarie, în finala Mastersului de la Londra, Ronnie câștigând cu 10-1. Acum, Hawkins s-a desprins la 6-3 și 9-7, iar în startul sesiunii decisive cei doi și-au împărțit primele patru jocuri. Hawkins a condus cu 12-9, dar O’Sullivan a câștigat trei jocuri consecutive și a împins disputa în joc decisiv! Acesta a fost extrem de tensionat, cu miza calificării în sferturi apăsându-i pe ambii jucători. Hawkins a realizat un break de 56 de puncte și îl înfruntă în sferturi pe Marco Fu.

Rezultatele consemnate în optimi de finală (s-a jucat în sistemul „cel mai bun din 25 de frame-uri”):

Sam Baird (Anglia) - Mark Selby (2, Anglia) 11-13

Programul sferturilor de finală și rezultatele provizorii (se joacă în sistemul „cel mai bun din 25 de frame-uri”):

Alan McManus (Scoția) - John Higgins (favorit numărul 8, Scoția) 3-3

Ding Junhui (China) - Mark Williams (13, Țara Galilor) 6-2

Marco Fu (14, Hong Kong) - Barry Hawkins (11, Anglia) 7-1

Kyren Wilson (Anglia) - Mark Selby (2, Anglia) 2-6

Finaliștii ediției precedente au fost deja eliminați!