Recorduri pentru Cristiano Ronaldo și Real Madrid

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 09 Decembrie 2015 / 14:36 416 accesări

Formaţia Real Madrid a învins, marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 8-0, echipa Malmo, într-un meci din ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor, partidă în care Cristiano Ronaldo a înscris de patru ori, stabilind şi un record, iar Karim Benzema a marcat de trei ori. Cristiano Ronaldo a marcat în minutele 39, 47, 50 şi 59, iar Benzema în minutele 12, 24 şi 74. Pentru Real Madrid a marcat şi Kovačić, în minutul 70.

Cristiano Ronaldo a stabilit astfel un record de goluri marcate în faza grupelor UEFA Champions League, înscriind 11 goluri în şase meciuri disputate în actualul sezon. Precedentul record, de nouă goluri, era deţinut tot de portughez, dar şi de Luiz Adriano. Cristiano Ronaldo este al 11-lea jucător care înscrie patru goluri într-o partidă din Liga Campionilor.

Tot marți seară, Real Madrid a egalat recordul unei victorii la o diferență de opt goluri în Liga Campionilor, înregistrat de FC Liverpool, 8-0 cu Beșiktaș Istanbul, în 2008. Interesant că ambele victorii au fost obținute cu Rafa Benitez pe banca tehnică, actualul antrenor al lui Real Madrid și fostul antrenor al „cormoranilor” în 2008.