Victorii constănțene la „Tennis Club București Trophy”

Tenis / Circuitul ITF

Sport 09 Septembrie 2015 / 00:00 1471 accesări

La finalul săptămânii trecute, la București, s-a desfășurat turneul internațional de tenis „Tennis Club București Trophy” din cadrul ITF, competiție rezervată juniorilor sub 16 ani, la care tenismenii constănțeni au avut o prestație excelentă și au reușit să se impună atât în întrecerea băieților, cât și în cea a fetelor. Fără să se numere printre favoriți, Edris Fetisleam (Tenis Club Idu Mamaia) a câștigat trofeul, după ce i-a învins pe Radu Hristache Zgondea, jucător venit din calificări, cu 6-0, 6-3, Daniel Cozma, cap de serie nr. 3, 6-4, 6-7 (5/7), 7-6 (7/5), Cristian Andreescu, beneficiarul unui wild-card, cu 5-7, 6-1, 6-3, Adrian Boitan, cap de serie nr. 2, colegul său de la Tenis Club Idu Mamaia, cu 6-2, 6-0, și Ioan Abrudan, cu 6-2, 6-1. La dublu, s-a impus perechea formată din constănțeanul Adrian Boitan și partenerul său, Răzvan Codescu, desemnată principala favorită la câștigarea trofeului. Cei doi au învins în turul secund dublul constănțean alcătuit din Fetisleam și Ștefan Paloși (LPS „Nicolae Rotaru”), cu 6-1, 6-4, iar în finală au câștigat duelul cu perechea slovacă Martin Fekiac și Dominik Hruncak, cu 6-4, 7-6 (8/6).

În competiția fetelor, Carmen-Roxana Manu (LPS „Nicolae Rotaru”), beneficiara unui wild-card, a dat peste cap calculele hârtiei și a cucerit trofeul, după ce a trecut de Vanessa Nițu, cu 6-3, 6-2, Alexandra Angyalosy (SUA), cap de serie nr. 4, cu 6-3, 6-0, Alexandra Braga, cu 7-5, 7-6 (7/5), Alessia Ciucă, cu 6-1, 6-1, și Vanessa Răuță, cu 6-0, 6-3. În schimb, Ramona Eva Chivu (LPS „Nicolae Rotaru”), cap de serie nr. 3, și Gloria-Ioana Mihu (Tenis Club Idu Mamaia), venită din calificări, s-au oprit în turul secund. Mihu și-a luat revanșa la dublu, unde a făcut pereche cu Alexandra Braga, cele două învingând în finală dublul format din Manu și Maria Neacșu, cu 6-4, 7-5.

FINALE LA ARAD

Tot săptămâna trecută, la Arad, s-a desfășurat turneul internațional de categoria a treia „Intesa San Paolo”, rezervat juniorilor sub 14 ani. Constănțeanul Filip Ceară (Tenis Club Idu Mamaia) a ajuns până în finală, după ce a trecut de Adam Kovac (Serbia), cu 6-2, 6-7 (4/7), 6-4, Eric Bogan, cu 7-6 (7/3), 6-2, Nikola Kijac (Serbia), cap de serie nr. 4, cu 6-3, 2-6, 6-3, și Radu Papoe, cap de serie nr. 2, cu 2-6, 6-2, 6-0, dar nu a reușit să câștige trofeul, fiind învins de Viktor Jovic (Serbia), cap de serie nr. 3, cu 6-1, 6-0. Celălalt constănțean de pe tabloul principal, Sebastian Gima (LPS „Nicolae Rotaru”), principal favorit al întrecerii, a pierdut în turul secund. Ceară a jucat finala și la dublu, alături de Mihai Ursuleanu, după ce au trecut în penultimul act de perechea formată din Gima și Adrian Georgescu, cu 6-3, 3-6, 10-7, dar cei doi nu au putut învinge cuplul sârb alcătuit din Jovic și Goran Zivotic, cedând cu 6-0, 6-1.