Calificarea se joacă la Constanţa

Handbal (m) / Cupa Cupelor, turul al II-lea, manşa tur: Vive Kielce - HCM Constanţa 27-21

Sport 13 Octombrie 2008 / 00:00 910 accesări

Debutul european în sezonul 2008-2009 al formaţiei HCM Constanţa s-a soldat cu un eşec. Echipa pregătită de Zoran Kurtes şi Eden Hairi a cedat pe terenul formaţiei poloneze Vive Kielce, cu 21-27, în prima manşă din turul secund al Cupei Cupelor. HCM a început excelent jocul din Polonia şi s-a desprins la 5-1, în min. 12. Cu o defensivă exactă, cu Popescu de netrecut între buturi şi cu Csepreghi renăscut din propria cenuşă, handbaliştii constănţeni au menţinut această diferenţă timp de zece minute (10-6, min. 22). Pe final de repriză a ieşit la rampă Bartosz Konitz, “centrul” gazdelor punctînd de trei ori şi apropiindu-şi echipa la doi paşi la jumătatea partidei: 9-11. Startul reprizei secunde a fost catastrofal pentru constănţeni, gazdele preluînd iniţiativa şi desprinzîndu-se la 13-11 (min. 38), graţie portarului bielorus Kotlinski, introdus la pauză în locul lui Kubiszewski. Constănţenii păreau să-şi fi regăsit echilibrul odată cu time-out-ul solicitat de Kurtes, ei punctînd prin Mureşan şi Toma (ambii în min. 39) şi egalînd situaţia pe tabelă (13-13). S-a mers cap la cap pînă în min. 46 (17-17), moment din care gazdele au apăsat pedala de acceleraţie. Au urmat şase minute negre pentru constănţeni, ce aveau să cîntărească foarte greu în rezultatul final. Polonezii au evoluat aproape perfect în faza defensivă şi au declanşat o serie de contraatacuri, ce au rupt echilibrul partidei: 23-18, min. 52. Adzic şi Buricea au lăsat pentru o clipă impresia că HCM poate reveni (23-20, min. 54) , însă trei goluri consecutive ale gazdelor i-au adus în extaz pe cei 2.800 de suporteri ai gazdelor. S-a încheiat 27-21 pentru Vive Kielce, care obţine astfel un succes important în perspectiva returului, de la Constanţa, din acest weekend. Un factor decisiv în stabilirea rezultatului final a fost şi modul diferit de abordare al momentelor de superioritate numerică de către cele două formaţii. Dacă polonezii au profitat de aceste momente şi au punctat de fiecare dată, constănţenii au greşit mult în avantaj numeric şi, mai mult, au fost surprinşi deseori pe contraatac. “Am făcut o primă repriză foarte bună, în care ne-am impus punctul de vedere. După pauză am început să jucăm individual şi nu colectiv, iar astfel am avut de suferit. Sînt foarte supărat pentru rezultatul din final pentru nu aceasta este diferenţa de valoare. Sînt convins că putem remonta handicapul în retur pentru a ne califica”, a declarat antrenorul principal Zoran Kurtes.

Au evoluat - Vive Kielce (antrenor Bogdan Venta): Kubiszewski, Kotlinski; Grabarczyk, Chodara, Krieger 4g, Zaremba 4g, Podsialdo 3g, Kuchczynski 4g, Jachlewski 3g, Piwko, Zoltak, Rosinski 1g, Konity 6g, Stankiewicz 2g; HCM (antrenor Zoran Kurtes): Popescu, Borodi; Pavlovic, Timuzsin 1g, Săulescu, Şoldănescu 1g, Ivankovic 1g, Toma 5g (3x7m), Vukovic, Adzic 1g, Csepreghi 4g, Mureşan 2g, Hejtmanek 2g, Buricea 4g. Au arbitrat: Vjekoslav Lovric şi Hrvoje Petkovic (ambii din Croaţia).

Aseară, la Buzău, în etapa a doua din Grupa E a Ligii Campionilor: Steaua Bucureşti - Cimos Koper 28-26 (12-16).