Campioana en titre la baschet feminin şi-a respectat statutul la Constanţa

Baschet feminin / Liga Naţională: CS PHOENIX-ŞTIINŢA CONSTANŢA - ACS SEPSI SIC SF. GHEORGHE 41-81

Sport 14 Februarie 2019 / 09:43 582 accesări

Meci fără istoric, exceptând primul sfert, miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanța, între echipa locală CS Phoenix-Știința şi ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe campioana en titre, în etapa a noua a Ligii Naționale de baschet feminin, Grupa roșie. După ce la finalul primului sfert scorul a fost egal, până la pauză oaspetele s-au desprins decisiv, scor 44-25 iar finalul partidei a consemnat o diferenţă de 40 de puncte în favoarea adversarei formaţiei constănţene, scor 81-41.

Scorul pe sferturi în partida CS Phoenix-Știința - ACS Sepsi: 18-18, 7-26, 6-23, 10-14.

Pentru echipa pregătită de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au marcat Bianca Fota 11 puncte, Chelsea Douglas 11p, Jelena Jovanovic 6p, Andreea Beldian 6p, Roxana Fleşer 3p, Teodora Armanu 2p şi Cristiana Cutaș 2p.

În etapa viitoare, CS Phoenix-Știința va evolua în deplasare, miercuri, 20 februarie, de la ora 18.00, urmând să întâlnească pe CSM Târgovişte.