Cluburile constănţene au cucerit nouă medalii la CN de lupte pentru copii

Sport 29 Octombrie 2014 / 00:00 608 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, la Tîrgoviște, s-au desfășurat finalele Campionatelor Naţionale de lupte pentru copii 2 (sportivi născuţi în anii 2001-2002), competiție la care cluburile din județul Constanța au fost bine reprezentate. Au participat în total peste 400 de copii din toată țara, fiind calificați în urma fazelor pe zonă câte 16 sportivi la fiecare categorie de greutate.

Referitor la cluburile constănțene, cea mai bună comportare a avut-o secția de lupte libere de la Clubul Sportiv Școlar Mangalia (antrenori Marian Oancea şi Cornel Trucmel), care a obținut patru medalii. Ana Pîrvu (categoria 37 kg) și Constantin Manea (38 kg) au devenit campioni naționali, Cosmin Bunduc (42 kg) a cucerit medalia de argint, iar Ana-Maria Predică (52 kg) a obținut bronzul. Sportivii de la Aurora 23 August (antrenori Gheorghe Ciupercă şi Aurelian Marin) s-au întors acasă cu două medalii de bronz, intrate în palmaresul Elenei Ţucu (32 kg) și al lui Nicuşor Iordache (32 kg). Micuții luptători de la Farul Constanţa (antrenori Vasile Duşu, Gheorghe Grigore şi Bogdan Mocanu) au obținut doar clasări în preajma podiumului, respectiv locul 5, prin Ioana Babă (48 kg) și Rareș Raicea (42 kg), la fel ca și sportivele de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin), Andreea Dumitrache (40 kg) și Elena Dragomir (52 kg).

La stilul greco-romane, LPS a cucerit prin Andrei Savu (42 kg) o medalie de argint, în timp ce Ştefan Popa (35 kg) s-a clasat pe locul 5. „O comportare remarcabilă pentru Popa, care face lupte de numai cinci săptămâni și a pierdut bronzul în fața unui sportiv de la Farul”, a precizat antrenorul Ioan Giuglea. Farul a obținut două medalii: argint prin Mădălin Năstase (85 kg) și bronz prin Ştefan Dodiş (35 kg), în timp ce Tudor Țucă (29 kg) s-a clasat pe locul 4. De la Clubul Sportiv Școlar Medgidia (antrenor Daniel Toader), cea mai bună comportare a reușit-o Alin Răducanu, locul 5 la categoria 59 kg.

„MICUL HERCULE”, LA CONSTANȚA

Ioan Giuglea, directorul executiv al Asociaţiei Judeţene de Lupte Constanţa și antrenor la LPS, a fost coordonatorul acțiunii „Micul Hercule”, desfășurată la Constanța în perioada 1-15 octombrie 2014. „Am selecționat 20 de copii nelegitimați, din județele Constanța și Tulcea, care timp de două săptămâni s-au pregătit în regim de cantonament la Liceul cu Program Sportiv. Sportivii au vârsta cuprinsă între 8 și 12 ani, iar după această perioadă vor continua să practice lupte greco-romane la cluburi din Constanța, Medgidia și Tulcea”, a precizat Giuglea, care i-a antrenat pe cei 20 de copii împreună cu Daniel Toader. Proiectul „Micul Hercule” a fost organizat de Federaţia Română de Lupte, prin Programul „Pierre de Coubertin”, finanțat de Ministerul Tineretului şi Sportului, având ca obiectiv promovarea luptelor în rândul copiilor și acțiuni de selecție, încheiate cu organizarea de cantonamente de pregătire în opt localități situate în zone cu tradiție și performanțe în acest sport: Odorheiu Secuiesc și Amara pentru lupte libere masculin, Onești, Drobeta-Turnu Severin și București pentru lupte libere feminin, Satu Mare, Constanța și Rădăuți pentru lupte greco-romane.