Constanţa are doi boxeri campioni naţionali la copii

Sport 20 Noiembrie 2006 / 00:00 1710 accesări

Sîmbătă, la Buzău, s-au încheiat Campionatele Naţionale de box rezervate copiilor (sportivi cu vîrsta sub 15 ani). Cluburile din judeţul Constanţa au participat la competiţie cu şase sportivi, dintre care patru au reuşit să urce pe podium, a declarat Toma Matei, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Box. Cei mai buni au fost Irinel Orăscu (Box Club Adan Constanţa, antrenor Aurică Simionescu) şi Florin Şaban (Callatis Mangalia, antrenor Nicu Chioveanu), care au cîştigat titlul naţional la categoriile respective. La 50 kg, Orăscu s-a impus la puncte în faţa lui Ionuţ Drăgan (Dinamo Bucureşti), iar la categoria 68 kg Şaban a obţinut decizia la puncte în meciul cu Alexandru Plăeşu (Petrolul Ploieşti). Irinel Orăscu, reprezentant al celui mai nou club din judeţ cu secţie de box, Adan, a fost declarat şi cel mai tehnic boxer al competiţiei. Doi pugilişti de la Farul (antrenor Mihai Constantin), Ozer Ali (46 kg) şi Daniel Drăghici (54 kg), au cîştigat medalii de bronz. Constanţa a avut şi un arbitru la Buzău, pe Marius Marga, care a primit calificativ maxim.