Cristian Pletea, succes spectaculos în Barbados

Tenis de masă / World Cadet Challenge

Sport 03 Noiembrie 2014 / 00:00 1410 accesări

După ce a câştigat medalia de argint la World Cadet Challenge la tenis de masă cu echipa Europei, competiţie desfăşurată la finalul săptămânii trecute, în Barbados, Cristian Pletea şi-a continuat parcursul excelent şi în probele de simplu şi dublu masculin, ajungând în fazele superioare. La simplu, fostul lider mondial în clasamentul cadeților și proaspătul câștigător al Top 10 Europa a câştigat fără probleme Grupa a 3-a preliminară, bifând trei victorii, 3-0 cu Jeremy Hazin (Canada), 3-1 cu Nathael Hamdoun (Tunisia) și 3-0 Jalani Miller (Barbados). În optimi, sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța și pregătit de Stelian Hașoti a trecut de peruanul Juan Liyau, cu 4-0, iar în sferturi l-a depăşit fără probleme pe americanul Jack Wang, cu 4-1. În penultimul act al întrecerii, constănţeanul a avut parte de un meci dramatic în compania japonezului Yuto Kizukuri, fiind învins cu 4-3, după ce a condus cu 3-1 la seturi, a avut o minge de meci, iar decisivul s-a încheiat cu 13-11 în favoarea niponului. Uşor demoralizat, Pletea a cedat şi în finala mică, 0-3, în disputa cu americanul Kanak Jha.

VICTORIE CU PUȚUNTICĂ

La dublu, Pletea a făcut pereche cu moldoveanul Andrei Puţuntică, iar cei doi au acces în finala competiţiei, după ce au trecut pe rând de reprezentanţii gazdelor, Tyrese Knight și Marcus Smith, prin abandon, Lucas Tan (Singapore) şi Hin Ho Wong (Hong Kong), cu 3-0, şi americanii Kanak Jha şi Jack Wang, cu 3-1. În ultimul act, constănţeanul şi partenerul său au avut o prestaţie perfectă în disputa cu perechea formată din Minha Hwang (Coreea de Sud) şi Yuto Kizukuri (Japonia), în faţa căreia s-au impus cu 3-0, adjudecându-şi trofeul. „Am avut multă încredere şi am jucat excelent în finală. Am mai făcut pereche şi anul trecut, când am jucat împreună la Constanţa şi am câştigat”, a declarat Pletea.

La feminin, reprezentanta României, Adina Diaconu, a ocupat ultima treaptă a podiumului la simplu, după ce a trecut în finala mică de Ka Yee Lee (Hong Kong), cu 3-2, şi s-a clasat pe locul secund la dublu, unde a făcut pereche cu belgianca Lisa Lung, cele două fiind învinse în ultimul act de cuplul alcătuit din Mima Ito (Japonia) şi Jiho Kim (Coreea de Sud), cu 3-1.