CVM Tomis, favorită la calificarea în semifinalele Cupei CEV

Volei (m) / Challenge Round-ul Cupei CEV, manşa tur: MALIYE MILLI PIYANGO ANKARA - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 06 Februarie 2014 / 00:00 896 accesări

După victoria cu 3:1 în faţa lui Halkbank Ankara, într-un meci disputat în decembrie 2013 şi contând pentru grupele Ligii Campionilor, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a reuşit încă un succes de prestigiu în sala “Ankara Başkent Spor Salonu”. De această dată, “victima” campioanei României a fost Maliye Milli Piyango Ankara, învinsă cu acelaşi scor în partida jucată aseară în Challenge Round-ul Cupei CEV, manşa tur. Rezultatul final, Maliye Milli Piyango - CVM Tomis 1:3 (16:25, 25:18, 24:26, 19:25), le oferă constănţenilor prima şansă la calificarea în semifinalele competiţiei. Pe ansamblul celor două manşe, CVM Tomis conduce cu punctajul general de 3-0, iar în returul care va avea loc în data de 13 februarie, la Constanţa, în Sala Sporturilor, de la ora 18.00, mai are nevoie să câştige două seturi (echivalentul unui punct) pentru a-şi asigura un loc în careul de aşi al competiţiei.

SETUL AL TREILEA, MOMENTUL PSIHOLOGIC AL PARTIDEI Echipa constănţeană a început perfect meciul de aseară şi a câştigat la pas primul set, graţie unui joc solid în toate compartimentele şi unor combinaţii care au făcut şah-mat blocajul şi defensiva adverse. Maliye Milli Piyango a demonstrat în setul al doilea că nu degeaba a ajuns până aici, la un pas de semifinalele Cupei CEV, şi a dominat cap-coadă, reuşind să restabilească egalitatea pe tabelă. Setul al treilea a reprezentat momentul psihologic al partidei. Cele două echipe s-au succedat la conducere pe tabela de scor, însă oaspeţii s-au desprins după al doilea time-out tehnic, când au condus cu 16:12 şi 22:17. Gazdele nu au depus armele, au egalat la 22 şi chiar au avut minge de set la 24:23! Constanţa a egalat la 24, apoi Zhekov a realizat un blocaj foarte important pentru 25:24, în duel unu la unu cu Popp! Imediat, CVM Tomis a încheiat setul, 26:24, iar gazdele au cedat complet pasul în ultimul act, 25:19 pentru campioana României.

DECLARAŢII DUPĂ MECI „A fost o victorie clară a echipei noastre, care oricum avea superioritatea lotului şi a antrenorului, dar şi a rezultatelor precedente. A apărut o oarecare delăsare în setul al doilea, probabil pentru că în primul set câştigasem prea clar şi la o diferenţă prea mare. Am făcut un pas important spre semifinală şi cred că este foarte greu să pierdem meciul retur de acasă şi să nu luăm două seturi. Este foarte puţin probabil”, a declarat Sorin Strutinsky, preşedintele CVM Tomis.

„Rezultatul de la Ankara este unul foarte bun, chiar dacă nu am făcut cel mai bun joc al nostru. Asta pentru că a apărut o oarecare nervozitate la câţiva dintre jucătorii mei, produsă în special de unele decizii pe care al doilea arbitru le-a luat împotriva noastră. În setul al doilea, echipa şi-a pierdut puţin capul, dar apoi ne-am calmat şi am reînceput să jucăm la nivelul nostru obişnuit”, a spus, după încheierea partidei de la Ankara, antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.

Au evoluat - Ankara (antrenori Josko Milenkoski şi Serdar Uslu): Vincic - Gjorgiev 18p, Güneş 5p, Hascan 9p, Kirici 7p, Popp 12p şi Tokgoz - libero (au mai jucat: Catal 3p, Arslan, Mermer 1p şi Kurt - libero); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov 3p - Nemec 22p, Massinatori 8p, Spînu 2p, Rodriguez 20p, Bahov 14p (4 blocaje) şi Ivanov - libero (au mai jucat: Stoian, D. Pavel, Stancu 2p, Tănăsescu şi Laza 1p).

Iată rezultatele din manşa tur a fazei Challenge Round (conform tabloului competiţiei, învingătoarele primelor două dispute se vor înfrunta în prima semifinală): Paris Volley (Franţa) - TV Ingersoll Bühl (Germania) 3:0 (25:23, 25:14, 25:22); Maliye Milli Piyango Ankara - CVM Tomis Constanţa 1:3 (16:25, 25:18, 24:26, 19:25); Guberniya Nizhniy Novgorod (Rusia) - Olympiacos Pireu (Grecia) 3:0 (25:19, 25:22, 25:21); VfB Friedrichshafen (Germania) - PGE Skra Belchatow (Polonia) - meciul tur s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei. Returul este programat săptămâna viitoare, miercuri şi joi.