Dramatism în sferturile şi semifinalele Trofeului “Telegraf”

Trofeul “Telegraf”, ediţia a 22-a

Sport 12 Februarie 2013 / 00:00 2853 accesări

Desfăşurate sâmbătă şi duminică, la Sala Sporturilor, partidele din sferturile de finală şi semifinalele ediţiei a 22-a a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală au oferit spectacolul mult aşteptat. În sferturi, CFR a trecut la limită de Săgeata, obţinând revanşa pentru eliminarea de anul trecut, din aceeaşi fază a turneului, în timp ce Club 29 a depăşit pe Municipal după un meci cu o evoluţie interesantă a scorului: 0-1 (Mărginean), 1-1 (Marian Popa), 2-1 (Marian Popa), 2-2 (Ferenţi), 3-2 (Cărăuleanu). În semifinale, Club 29 s-a văzut de două ori egalată de CFR, 1-0 (Cărăuleanu), 1-1 (Cătălin Agafiţei), 2-1 (Ion Barbu), 2-2 (Cristi Şchiopu), dar a marcat decisiv în finalul partidei, prin Cărăuleanu şi Marian Popa. Intermacedonia-Steaua Mării a cunoscut, sâmbătă, bucuria calificării după executarea loviturilor de departajare, depăşind pe Victoria Cumpăna, dar duminică şansa a fost de partea formaţiei FC Tomis 2012, o echipă mică, dar cu suflet mare, care a ajuns în finala Trofeului “Telegraf” în urma loviturilor de la 7 m. În sferturi, FC Tomis 2012 nu a avut emoţii în duelul cu Sian Image Constanţa, iar acum aşteaptă confruntarea cu echipa Club 29, cu trofeul pe masă.

Rezultatele partidelor şi autorii golurilor - sâmbătă, 9 februarie, sferturi de finală: Săgeata Stejaru - CFR CONSTANŢA 0-1 (Stelică Slabu-autogol); CLUB 29 CONSTANŢA - Municipal Constanţa 3-2 (Marian Popa 2, Raj Cărăuleanu / Cosmin Mărginean, Radu Ferenţi); INTERMACEDONIA-STEAUA MĂRII - Victoria Cumpăna 3-2 (1-1, 1-1) - după prelungiri şi 7m - au marcat: Adrian Pitu / Valentin Niţulescu, au înscris la 7m: Adrian Pitu, George Pitu I / Cristi Nanciu, au ratat la 7m: Stelică Miu, Valentin Niţulescu; Sian Image Constanţa - FC TOMIS 2012 CONSTANŢA 1-5 (Ionel Păun / Bogdan Ciogolea 2, Marian Ighi 2, Ionel Vişan); semifinale, duminică, 10 februarie: CFR Constanţa - CLUB 29 CONSTANŢA 2-4 (Cătălin Agafiţei, Cristi Şchiopu / Raj Cărăuleanu 2, Ion Barbu, Marian Popa); Intermacedonia-Steaua Mării - FC TOMIS 2012 CONSTANŢA 2-3 (0-0) - după prelungiri şi 7m - au înscris la 7m: Adrian Pitu, George Pitu I / Tudorel Fugaru, Bogdan Ciogolea, Ionel Vişan, au ratat la 7m: Marius Codescu, Mihăiţă Pitu / Gică Isop.

Finalele Trofeului “Telegraf” sunt programate duminică, 17 februarie.

Turneul este organizat de cotidianul Telegraf, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.