Eşec la limită pentru voleibaliştii constănţeni

Volei (m) / DA1-3: Dinamo Bucureşti - CVM Tomis Constanţa 3-2

Sport 09 Octombrie 2006 / 00:00 905 accesări

Sîmbătă s-a disputat în Capitală derby-ul Diviziei A1 la volei masculin, între Dinamo Bucureşti şi Club Volei Municipal Tomis Constanţa, cele mai puternice echipe din campionat. După un meci de calitate, care a oferit un spectacol deosebit publicului prezent în Sala "Extreme", gazdele s-au impus la limită, cu scorul de 3-2.

Valoarea jocului prestat de Dinamo şi Tomis a confirmat că cele două formaţii îşi vor disputa în acest sezon titlul de campioană naţională. Toate seturile au fost echilibrate în prima parte, diferenţa fiind făcută de inspiraţia sau greşelile unor jucători. Primul set le-a revenit gazdelor, care s-au distanţat pe final şi s-au impus cu 25-18. Constănţenilor le-a mers mult mai bine preluarea şi blocajul în setul următor, în care s-au desprins de la 15-14 la 20-15 şi au gestionat excelent avantajul pînă la finalul parţialului secund, adjudecat tot cu 25-18. La fel au decurs lucrurile şi în setul al treilea, însă de data aceasta dominarea Tomisului a fost mult mai clară. Jucătorii pregătiţi de Jorge Cannestracci s-au detaşat la 9-6 şi au menţinut distanţa faţă de adversari la cel puţin două puncte pînă la finalul setului, încheiat cu 25-20. Cu un moral excelent, echipa constănţeană a dominat şi începutul parţialului al patrulea, spre disperarea antrenorului dinamovist, care în seturile 2 şi 3 făcuse mai multe schimbări în sextetul de bază, încercînd să găsească formula ideală. A fost utilizat chiar şi Mircea Roman, care nu era încă refăcut după accidentare, însă decisivi au fost, pînă la urmă, arbitrii Nicolae Marin şi Jean Bratu. De la 5-3 pentru Tomis, scorul în setul 4 a devenit 11-5 pentru Dinamo, însă trei dintre cele opt puncte consecutive reuşite de gazde au fost făcute cadou de arbitri. Edificatoare este faza cu un atac bloc-aut al lui Adrian Gontariu, petrecut chiar sub ochii arbitrului de scaun, care a acordat punct pentru... Dinamo! Constănţenii şi-au pierdut cumpătul, iar Marian Pavel a văzut cartonaşul galben pentru proteste, ceea ce a însemnat şi punct pe tabelă pentru Dinamo... Concentrarea oaspeţilor a avut de suferit şi setul s-a încheiat cu 25-21 pentru gazde, în ciuda revenirii din final a constănţenilor. Tomis a condus pe tabelă şi în tie-break, dar a irosit mingi preţioase la scorul de 7-5 şi 8-6, permiţînd dinamoviştilor să revină şi să-şi adjudece setul cu 15-12 şi meciul cu 3-2. În etapa viitoare, a patra a campionatului, CVM Tomis va întîlni pe teren propriu echipa VCM Rm. Sărat.

Titlul se va decide între Dinamo şi Tomis

După meci, ambii antrenori principali au remarcat frumuseţea partidei şi faptul că nimic nu este încă decis în privinţa titlului de campioană a ţării. Concluzia a fost unanimă: Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi Dinamo Bucureşti îşi vor disputa întîietatea în campionatul actual. Antrenorul constănţean Jorge Cannestracci era dezamăgit de rezultat, însă mulţumit de felul cum jucătorii Tomisului au luptat pentru victorie: "E adevărat, am pierdut la o diferenţă mică, dar cred că a fost un frumos spectacol voleibalistic pentru publicul prezent la meci. Mi-a plăcut echipa mea, însă e nevoie de multă muncă în continuare. Dinamo este o echipă bună, azi a jucat foarte bine, dar şi Constanţa a jucat foarte bine!" La rîndul său, antrenorul principal al dinamoviştilor, Daniel Rădulescu, era încă marcat de finalul incandescent: "Cred că diferenţa a fost făcută de blocajul nostru şi de serviciu în unele momente. Oricum, sîntem doar la început şi campionatul e lung. Mai avem de jucat şi cu restul echipelor, care nici ele nu sînt de neglijat, aşa cum la Dej noi am constatat chiar pe pielea noastră!"

Probleme cu controlul antidoping

La finalul meciului Dinamo - Tomis, patru jucători au fost traşi la sorţi pentru controlul antidoping. Buclucaşii sorţi au decis două rezerve pentru gazde (Bălhăceanu şi Dumitrescu) şi... doi titulari pentru oaspeţi (Gonzalez şi Ashlei). Jucătorii constănţeni nu au refuzat să se supună controlului, însă nu au vrut să semneze formularele, pentru că erau în limba română şi nu înţelegeau ce scrie în ele! Aşa se face că autocarul Tomisului a plecat cu două ore întîrziere din Bucureşti, pentru că voleibaliştii desemnaţi pentru controlul antidoping s-au deplasat la sediul Agenţiei Naţionale Antidoping, de la Complexul Naţional, unde problema formularelor s-a reglementat, cei doi primind unele în limba engleză.

Tomis a coborît pe locul al treilea

Au evoluat formaţiile - Dinamo (antrenori Daniel Rădulescu şi Eduard Chermeş): Şerban - Bobeanu, Mrdja, Macovei, Chiţigoi, Pereu, libero: Feher; au mai jucat: Harbuz, Roman, Bălhăceanu şi Mureşan; CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Gonzalez - Gontariu, Began, M. Pavel, Voinea, Ashlei, libero: Tănăsescu; au mai jucat Ivkovic şi D. Pavel. Au arbitrat: Nicolae Marin (Galaţi) şi Jean Bratu (Brăila). Observator: Viorel Manole (Bucureşti). Celelalte rezultate ale etapei: U. Baia Mare - Steaua 2-3; U. Cluj - CSS Lapi Dej 3-0; Remat Zalău - VCM Piatra Neamţ 3-1; VCM Rm. Sărat - Unirea Dej 3-1. Meciul CSS Lapi Dej - Dinamo 0-3, din etapa a 14-a, s-a disputat în devans, iar întîlnirea CSS Lapi Dej - Steaua 0-3, restanţă din prima etapă, a avut loc ieri.