Eugenie Bouchard, adversara Simonei Halep în semifinale la Wimbledon

Sport 02 Iulie 2014 / 15:54 219 accesări

Jucătoarea de tenis Eugenie Bouchard, favorita numărul 13 şi locul 13 WTA, va fi adversara Simonei Halep în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce sportiva canadiană s-a impus, astăzi, în sferturi, scor 6-3, 6-4, în faţa germancei Angelique Kerber, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 9. Bouchard s-a impus în meciul cu Kerber după 72 de minute. Canadianca de 20 de ani a atins faza semifinalelor la toate turneele de Grand Slam desfăşurate în 2014, Australian Open, French Open şi Wimbledon. Tot astăzi, Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a devenit prima jucătoare din România care se califică în semifinelele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-0, pe sportiva germană Sabine Lisicki, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19. Halep şi Bouchard s-au mai întâlnit o singură dată, în acest an, în optimile de finală la Indian Wells, când românca s-a impus cu 6-2, 1-6, 6-4. Meciul dintre Halep şi Bouchard va avea loc cel mai probabil mâine. În cealaltă semifinală se vor întâlni două jucătoare din Cehia, Petra Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, şi Lucie Safarova, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 23.