Halep, a treia româncă din istorie la Turneul Campioanelor

Tenis / Performanță remarcabilă

Sport 17 Septembrie 2014 / 00:00 403 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep, aflată pe locul secund în clasamentul WTA, a fost anunțată în mod oficial de WTA că a obţinut calificarea la Turneul Campioanelor de la Singapore. Sportiva în vârstă de 23 de ani, care va participa pentru prima oară la această competiție, este a treia româncă în istorie participantă la o ediţie a finalei sezonului, după Virginia Ruzici şi Irina Spîrlea. Câştigătoare în 2014 la Doha şi Bucureşti, finalistă la Madrid şi Roland Garros, semifinalistă la Wimbledon şi Indian Wells, Halep se va afla printre cele mai bune opt jucătoare din acest sezon care vor evolua, în luna octombrie, la Singapore. Constănțeanca este a treia jucătoare care îşi asigură biletele pentru această întrecere, după americanca Serena Williams, locul 1 WTA, şi după rusoaica Maria Şarapova, locul 4 WTA. A 44-a ediţie a Turneului Campioanelor BNP Paribas WTA Finals se va disputa, începând din 20 octombrie, la Singapore. Competiţia reuneşte cele mai bune opt jucătoare şi cele mai bune opt perechi de dublu în anul în curs, care se vor întrece pentru premii de peste şase milioane de dolari. „Sunt fericită că m-am calificat pentru prima oară la Turneul Campioanelor. Întotdeauna a fost un vis al meu să joc la Finala WTA. Am avut mare succes în acest an şi abia aştept să evoluez împotriva celor mai bune jucătoare din lume, la Singapore. Mă voi antrena în fiecare zi cu gândul la acest turneu”, a declarat Halep.

Tenismena constănțeană a fost lăudată de preşedintele executiv al WTA, Stacey Allaster, care a catalogat drept incredibilă ascensiunea Simonei Halep în ultimii doi, sportiva română fiind, în opinia sa, o jucătoare de tenis de elită. „Ascensiunea Simonei Halep în ultimii doi ani a fost incredibilă. Ea a devenit una dintre jucătoarele de tenis de elită. Sezonul asiatic este o etapă interesantă pe „Drumul spre Singapore“ şi imaginea despre cine va concura la cel mai înalt nivel al tenisului feminin devine tot mai clară”, a declarat Stacey Allaster.