Halep, jucătoarea cel mai bine clasată rămasă la Roland Garros

Sport 30 Mai 2014 / 12:33 247 accesări

Jucătoarea poloneză Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost eliminată, astăzi, în turul 3 al turneului de la Roland Garros, astfel că Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a devenit jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în competiţie. Radwanska a fost învinsă, astăzi, cu scorul de 6-4, 6-4, de sportiva croată Ajla Tomljanovici, după o oră şi 21 de minute de joc. Jucătoarea americană Serena Williams, numărul 1 mondial, principala favorită şi deţinătoarea titlului, a fost eliminată, miercuri, în turul doi la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, de sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 35 WTA, scor 6-2, 6-2. De asemenea, chinezoaica Na Li (locul 2 WTA) a părăsit competiţia în primul tur, fiind învinsă, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-1, de Kristina Mladenovici (Franţa), locul 103 WTA. În turul trei, Simona Halep o va întâlni, sâmbătă, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA.