HCM, victorie mare la Reşiţa

Handbal (m) / LN-8: UCM Reşiţa - HCM Constanţa 23-24

Sport 16 Octombrie 2008 / 00:00 1804 accesări

HCM Constanţa a luat o opţiune importantă în lupta pentru titlu, după ce a izbutit să se impună pe terenul principalei contracandidate la coroana cu lauri, UCM Reşiţa, într-un meci disputat, aseară, în devans pentru etapa a opta a Ligii Naţionale masculine de handbal. Aflată la penultimul pas al unei serii extenuante cu cinci jocuri oficiale în doar două săptămîni, HCM a început cum nu se poate mai bine meciul din Banat, desprinzîndu-se la 4-0 după cinci minute! Antrenorul gazdelor, Aihan Omer, a cerut time-out, însă schimbările preconizate în jocul echipei sale nu s-au concretizat prea curînd. Cu o apărare-menghină, elevii lui Zoran Kurtes şi Eden Hairi au dus scorul la 7-2 la capătul primelor zece minute. Revigorată de un public exuberant, UCM şi-a revenit şi, treptat, a început să-şi onoreze statutul de candidată la titlu. Coordonate bine de Vîjbovski, introdus inspirat de Omer în locul lui Rohozneanu, gazdele au recuperat gol după gol şi s-au apropiat la 10-12, în min. 22. A fost momentul în care în poarta constănţeană şi-a făcut apariţia în premieră în acest sezon Ionuţ Stănescu, recuperat după unele probleme la coloană ce l-au făcut să rateze primele şapte etape şi manşa tur cu Vive Kielce, din Cupa Cupelor. Imediat, UCM a înscris prin Vîjbovski (11-12), iar mai apoi a irosit două şanse de a egala situaţia pe tabelă. Hejtmanek a readus liniştea în sală după ce a realizat o “dublă” pe final de repriză, dar la pauză scorul a fost 14-12 pentru HCM, după ce Kraus a înscris pentru gazde în ultima secundă, speculînd un moment de superioritate numerică (eliminat Buricea).

Final de infarct

La şapte minute de la reluare, UCM a reuşit egalarea, 15-15, graţie şi “renaşterii” din propria cenuşă a portarului Damjanovic, care a reuşit patru intervenţii salvatoare consecutive, între care şi o aruncare de la 7m a lui Toma. S-a mers cap la cap pînă în min. 42 (17-17) şi, după ce Toma şi Mureşan au ratat în situaţie de unu la unu cu Damjanovic, gazdele au punctat prin Vîjbovski şi au preluat în premieră conducerea (18-17, min. 44). Mai mult, UCM s-ar fi putut desprinde dacă Stănescu nu îl anticipa pe Kraus. Încă două parade ale lui Stănescu (la Pancu şi Vaidasigan) între reuşitele lui Băiceanu şi Csepreghi, au făcut ca HCM să treacă din nou în avantaj (UCM - HCM 18-19, min. 49). Un moment de superioritate numerică a gazdelor (eliminare Adzic) a fost prompt speculat de elevii lui Omer: Irimescu şi Butulija şi-au trecut din nou echipa în avantaj (20-19, min. 51), iar în minutul imediat următor Stănescu le-a împiedicat pe gazde să ia avînt, intervenind în faţa lui Butulija! Finalul avea să fie extrem de tensionat. Constănţenii au trecut din nou în avantaj (goluri Ivankovic şi Adzic), însă gazdele au egalat prin Irimescu, de la 7m: 21-21, min. 56. HCM părea să fi înclinat balanţa în favoarea sa după ce Nicolae a înscris pentru 24-22 cu fix un minut înainte de finalul jocului, însă gazdele au readus suspansul în joc. Irimescu a provocat eliminarea lui Şoldănescu şi a înscris de la 7m cînd mai erau de jucat 30 de secunde. Cu un om în plus, gazdele au făcut pressing, om la om, luîndu-şi în primire adversarii de la centrul terenului, iar Toma a greşit oferind ultimul atac bănăţenilor. Cu opt secunde înainte de sirena de final, Kraus a fost găsit pe semicerc de Tucanu, însă reflexul lui Stănescu în faţa extremei din Cehia a adus ambele puncte la Constanţa. Astfel, HCM s-a impus cu 24-23 pe terenul lui UCM Reşiţa şi a luat o opţiune importantă în lupta pentru titlu. “Ne-am impus încă de la început, cînd am reuşit să depăşim apărarea lor avansată. Punctele noastre forte au fost portarii şi jocul cinci contra şase”, a afirmat, după joc, antrenorul secund al HCM-ului, Eden Hairi. În replică, Aihan Omer a declarat: “Am avut şansa de a cîştiga, dar greşelile noastre copilăreşti din final au oferit punctele echipei din Constanţa”.

Au evoluat - UCM (antrenor Aihan Omer): Damjanovic, Pereverzia, Irimescu 5g (2x7m), Pîrîianu 4g, Vîjbovski 4g, Ciubotariu 3g, Kraus 2g, Butulija 2g, Filip 1g, Pancu 1g, Tucanu 1g, Rohozneanu, Schjolin-Voglis, Vaidasigan; HCM (antrenor Zoran Kurtes): Popescu, Stănescu, Ivankovic 5g (1x7m), Adzic 4g, Mureşan 3g, Băiceanu 3g, Toma 2g, Hejtmanek 2g, Nicolae 2g, Csepreghi 2g, Timuszin 1g, Şoldănescu, Timofte, Buricea. Au arbitrat: Bogdan Stark (Bucureşti) şi Romeo Ştefan (Ploieşti). Ieri, într-o restanţă din etapa a şaptea: Steaua - Lignitul Tg. Jiu 28-28 (18-13)!

Jucătorii HCM-ului revin astăzi la Constanţa, cu avionul, de la Timişoara, avînd două zile la dispoziţie pentru a pregăti returul cu Vive Kielce, din turul secund al Cupei Cupelor, programat sîmbătă, în Sala Sporturilor, de la ora 18.00. Biletele s-au pus deja în vînzare la chioşcurile Telegraf, preţul unui tichet fiind de 10 lei.

10. Poli Timişoara 7 2 2 3 178-185 6

11. Minaur Baia Mare 7 2 1 4 165-177 5

12. Lignitul Tg.Jiu 7 1 2 4 172-180 4

13. CS H&V Piteşti 7 0 2 5 166-189 2

14. CSM Oradea 7 1 0 6 176-216 2