Încă un pas greșit pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 7-a: SĂGEATA NĂVODARI - FC VOLUNTARI 0-2

Sport 13 Octombrie 2014 / 00:00 678 accesări

Din liderul clasamentului Seriei 1 în Liga a II-a la fotbal în urmă cu două etape, Săgeata Năvodari a ajuns pe ultima treaptă a podiumului, după două eșecuri consecutive în meciurile cu principalele contracandidate la promovare. Umiliți la Pitești, unde au fost învinși cu 3-0 de Academica, năvodărenii au cedat sâmbătă și pe teren propriu, în confruntarea cu FC Voluntari, scor 0-2 (M. Ene 45-pen., Voduț 59), în etapa a 7-a. În absența lui Guerra, în continuare accidentat, antrenorul Cătălin Anghel a început jocul fără un atacant veritabil, mizând pe tehnicitatea liniei de mijloc. Cu excepția lui Vezan, ceilalți au părut doar copii nereușite ale jucătorilor aduși cu mare tam-tam în vară. Cristian Ganea s-a remarcat doar cu un șut de la 18 m, apărat de Botaș, în min. 9, după care mijlocașul Săgeții s-a plimbat pe teren, dând dovadă de o lipsă majoră de interes. Mai mult, mijlocașul transferat de la CS U. Craiova a provocat în mod stupid o lovitură de pedeapsă în ultimul minut al primei reprize, faultându-l inutil pe Călințaru, iar M. Ene a transformat perfect de la punctul cu var. Indolența gazdelor s-a făcut simțită și în repriza secundă, în frunte cu Stana, care încă mai crede că are valoare de Liga Campionilor, chiar dacă a stat doar o lună și jumătate la CFR Cluj, fără să dispute vreun meci oficial. Drept urmare, oaspeții și-au mărit avantajul în min. 59, după ce Voduț a profitat de o gafă a lui Albuț, care a repetat prestația slabă de la Pitești. Atacantul oaspeților a scăpat singur și a trimis de la 18 m în poarta goală. Pe final, Săgeata a încercat să mai șteargă din impresia dezastruoasă, dar nu a reușit să puncteze, chiar dacă și-a creat patru mari ocazii de a marca, prin Deletic, de două ori, Vezan și Srdic, ultimul trimițând mingea, de la 2 m, cu capul, direct în portar.

La final, antrenorul Cătălin Anghel și-a certat elevii pentru lipsa de determinare. „Îmi asum eșecul, dar trebuie să punem mai mult suflet pentru echipă și să dăm totul pe teren. Doar cu multă muncă și suferință putem reuși. Este al doilea meci când pierdem și ne facem singuri viața grea”, a spus tehnicianul grupării de pe litoral.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Albuţ - Cârjă, Fl. Pătraşcu, I. Ursu (34 R. Damian), Bruno - Stana, Muzac (61 Srdic) - Cr. Ganea, Vieru (51 Deletic), Cervera - Vezan; FC Voluntari (antrenor Ilie Poenaru): Botaş - Moga, C. Achim, Mitache, Maxim - C. Roşu, S. Rădoi, Lircă (67 B. Barbu), Călinţaru - M. Ene (66 T. Bălan), Voduţ (84 A. Bălan). Cartonașe galbene: Vezan, Muzac, Bruno / Botaș, Lircă, B. Barbu, A. Bălan. Au arbitrat: Dan Botescu (București) - Daniel Demetrescu și Alexandru Mihăilă (ambii din Rm. Vîlcea).