Ioan Giuglea a primit titlul de antrenor emerit de lupte

Sport 07 Octombrie 2014 / 00:00 1538 accesări

Sala Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ din Constanţa a avut găzduit, sâmbătă, al treilea turneu și ultimul din cadrul Ligii Cadeților la lupte. În afara concursului pe echipe, desfășurat fără reprezentante din județul Constanța, fiecare club a putut înscrie sportivi în competiție, care au punctat individual. Sportivii constănțeni au avut comportări meritorii la această ultimă etapă, „iar dacă am fi avut bani de participare cu o echipă la toate celelalte etape, ne-am fi putut bate pentru podium”, după cum a declarat Ioan Giuglea, directorul executiv al Asociaţiei Judeţene de Lupte Constanţa și antrenor al sportivilor de la LPS.

La stilul greco-romane, LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a avut doi câștigători: Florin Gheorghe (categoria 63 kg) și Cristian Stoicescu (69 kg). Vlăduţ Popa (69 kg) s-a clasat pe locul 3, în timp ce Iulian Popa (50 kg) și Andrei Niculaescu (100 kg) au ocupat locul 5. Ultimii trei sportivi sunt în ultimul an la categoria copii, devenind cadeți abia din 2015. CS Farul Constanța (antrenori Vasile Dușu, Gheorghe Grigore și Florin Uzum) a avut șase luptători pe podium: primul loc pentru Florin Tiţa (46 kg) şi Răzvan Arnăut (50 kg), locul secund pentru Minur Pîrvu (42 kg) și George Boantă (58 kg), respectiv locul al treilea pentru Nicolae Boantă (63 kg) şi Atilla Oguzhanoglu (85 kg).

La lupte libere, două fete de la LPS au câștigat categoriile respective: Elena Sandu (44 kg) și Cristina Pintilie (49 kg). Ana Maria Bunduc, de la CSȘ Mangalia (antrenori Marian Oancea și Cornel Trucmel), a ocupat locul 5 la 52 kg. La masculin, Constanța a avut un singur medaliat, pe Sebastian Raicea (LPS), clasat al doilea la categoria 100 kg. „A fost o competiție foarte puternică, mai ales pentru că a fost ultimul turneu înaintea finalei de la Craiova. Organizarea a fost ireproșabilă, fiind asigurată de Liceul cu Program Sportiv și de Gigi Pambuca, președintele Asociaţiei Judeţene de Lupte Constanţa”, a precizat Ioan Giuglea, care tot sâmbătă, la Constanța, a primit titlul de antrenor emerit de lupte, după o activitate în domeniu de peste 40 de ani, ca sportiv și antrenor, interval de timp în care palmaresul său depășește 200 de medalii!